Aby sprzedać nieruchomość, musisz dopełnić wielu formalności, między innymi przygotować komplet dokumentów. Powinieneś także dysponować numerem księgi wieczystej, na podstawie którego notariusz sporządzi odpis. Czy jednak możliwa jest sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Przeczytaj, czym jest księga wieczysta, jak ją znaleźć i pobrać, oraz czy brak tego dokumentu wyklucza sprzedaż mieszkania.
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta to urzędowy dokument, który służy do rejestrowania stanu prawnego nieruchomości. Dotyczy mieszkań, domów, działek budowlanych oraz gruntów, a także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.
Dzięki księdze wieczystej potencjalny nabywca może w prosty sposób zweryfikować, czy mieszkanie nie jest obciążone długami lub innymi zobowiązaniami, które mogłyby skomplikować proces zakupu.
Jakie informacje zawiera księga wieczysta?
W księdze wieczystej znajdują się informacje na temat własności nieruchomości oraz różnego rodzaju obciążeń.
Właściciele nieruchomości
Znajdziesz tu osoby lub podmioty prawne, które mają prawo własności do danej nieruchomości. Dzięki temu można sprawdzić, kto jest aktualnym właścicielem oraz czy w przeszłości prawo własności nie zostało przeniesione na inną osobę.
Hipoteka
Hipoteka to prawo ustanawiane na nieruchomości jako zabezpieczenie spłaty zobowiązania finansowego. Najczęściej dotyczy kredytu hipotecznego. Wpis pokazuje, czy nieruchomość jest obciążona długiem, który może wpłynąć na jej wartość oraz na możliwości jej dalszego użytkowania.
Służebność
Służebność to ograniczone prawo rzeczowe, które daje danej osobie lub grupie osób prawo do korzystania z nieruchomości w określony sposób.
Może to być na przykład prawo przejazdu przez działkę (służebność drogi). Innym przykładem jest służebność przesyłu, czyli konieczność zapewnienia dostępu do określonych urządzeń, które służą do przesyłu energii czy substancji. Informacja na ten temat jest ważna, ponieważ wpływa na sposób korzystania z nieruchomości, a tym samym na jej wartość.
Inne obciążenia, które mogą mieć wpływ na wartość i przeznaczenie nieruchomości
Są to wszelkie inne wpisy, które mogą dotyczyć zobowiązań lub ograniczeń związanych z nieruchomością. Przykładowo: prawo pierwokupu, zakaz zbywania nieruchomości bez zgody określonych osób lub podmiotów czy wpisy dotyczące postępowań sądowych.
Takie obciążenia mogą wpływać na wartość nieruchomości oraz na możliwość jej swobodnego zbycia lub użytkowania.
Działy księgi wieczystej
Jak podaje strona rządowa gov.pl, w dokumencie tym można znaleźć następujące działy:
- dział I – oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
- dział II – wpisy, które dotyczą własności i użytkowania wieczystego,
- dział III – wpisy, które dotyczą ograniczonych praw rzeczowych (z wyjątkiem hipotek), wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz wpisy innych praw i roszczeń (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek),
- dział IV – wpisy, które dotyczą hipotek.
Jak znaleźć swoją księgę wieczystą?
Wszystkie księgi wieczyste są dokumentami jawnymi. Aby jednak sprawdzić informacje w niej zawarte, musisz znać numer księgi.
Dysponujesz jedynie adresem? W internecie znajdziesz płatne wyszukiwarki, które pomogą Ci znaleźć księgę właśnie po adresie. Koszt takiej usługi jest niewielki i wynosi ok. kilkanaście złotych. Możesz także skontaktować się z wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość.
Jeśli zaś posiadasz numer księgi, możesz skorzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, dostępnych online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jak pobrać księgę wieczystą za darmo?
Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Podstawowe informacje znajdziesz, wpisując numer księgi we wspomnianych Elektronicznych Księgach Wieczystych. Usługa jest płatna dopiero, kiedy składasz wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.
Odpis możesz uzyskać przez internet po uiszczeniu opłaty online. Dostaniesz go również w centrali Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz w każdym oddziale CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych.
Jeśli wniosek złożysz przez internet i wybierzesz opcję do samodzielnego wydrukowania, to – w zależności od wybranej opcji – zapłacisz od 5 do 50 zł. Jeśli zaś udasz się do centrali lub oddziału CIKW albo złożysz wniosek listownie, zapłacisz odpowiednio między 10 a 60 zł.
Czy każde mieszkanie musi mieć księgę wieczystą?
Przepisy dotyczące obowiązku i zawartości ksiąg wieczystych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity — Dz. U. z 2013 r. poz. 707).
Każda nieruchomość powinna posiadać księgę wieczystą, jednak zdarzają się sytuacje, w których mieszkanie nie jest wpisane do księgi. Dotyczy to:
- starszych budynków, które powstały przed wprowadzeniem obowiązku zakładania ksiąg wieczystych,
- mieszkań w budynkach będących własnością spółdzielni mieszkaniowych, gdzie właściciel posiada jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- mieszkań deweloperskich, na budowę których deweloper nie zaciągał kredytu.
W takich przypadkach księga wieczysta nie jest obligatoryjna, choć jej założenie może ułatwić ewentualną sprzedaż.
Mieszkanie bez księgi wieczystej: co zamiast tego?
Jeżeli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, właściciel może posługiwać się innymi dokumentami potwierdzającymi jego prawo własności.
W przypadku spółdzielczych własnościowych praw do lokalu takim dokumentem jest zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową. Powinno ono zawierać informacje o powierzchni i położeniu lokalu, a także potwierdzać, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Dla nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli tzw. mieszkań deweloperskich, księgę wieczystą zakładają pierwsi właściciele.
Czy przy sprzedaży mieszkania potrzebna jest księga wieczysta?
Mieszkanie bez księgi wieczystej można sprzedać. Na rynku pojawiają się tego typu oferty. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, ponieważ zakup takiego lokalu stanowi ryzyko dla nabywcy.
Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej
Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej jest możliwa, ale może wiązać się z pewnymi trudnościami.
Po pierwsze, brak księgi może odstraszyć potencjalnych nabywców, którzy obawiają się problemów z ustaleniem stanu prawnego nieruchomości. W takim przypadku istotne jest, abyś mógł przedstawić inne dokumenty potwierdzające Twoje prawo własności. Może to być akt notarialny zakupu czy zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Dobrze, aby poświadczały one również, że lokal jest wolny od obciążeń finansowych.
Z pewnością klienci będą zadawać pytania o powody braku księgi. Powinieneś więc potrafić je jasno uzasadnić.
Musisz także liczyć się z tym, że mieszkanie bez księgi wieczystej będzie miało niższą wartość na rynku. Zainteresowanie takimi lokalami jest mniejsze, co wpływa na ich ceny.
Brak księgi wieczystej może stanowić znaczne utrudnienie w znalezieniu klienta, gdyż potencjalni nabywcy mogą obawiać się o bezpieczeństwo transakcji. Warto więc rozważyć założenie księgi wieczystej przed rozpoczęciem procesu sprzedaży.
Zakup mieszkania bez księgi wieczystej
Planujesz zakup mieszkania bez księgi wieczystej? Pamiętaj, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Nawet jeśli sprzedający dysponuje innymi dokumentami, potwierdzającymi własność i stan prawny lokalu, musisz wykazać się sporą wiedzą i doświadczeniem, by je zweryfikować.
Brak księgi wiąże się także z trudnościami w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki, która jest wpisywana do księgi wieczystej. Mieszkanie bez tego dokumentu kupisz więc jedynie za gotówkę. Jeśli chcesz posiłkować się kredytem, konieczna będzie najpierw weryfikacja, czy taką księgę można założyć, a następnie uzgodnienie z właścicielem, by to zrobił.
Czy oznacza to, że nie warto kupować mieszkania bez księgi wieczystej? Niekoniecznie. Takie lokale stanowią często dobrą okazję na inwestycję w bardzo korzystnej cenie. Osoba, która sprzedaje nieruchomość bez księgi, prawdopodobnie nie ma czasu lub możliwości, by ją założyć. Obniża więc ofertę, aby pozbyć się nieruchomości mimo tej niedogodności.
Mieszkanie bez księgi wieczystej – jak sprzedać?
Planujesz sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej i z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz jej założyć? Dobrym rozwiązaniem jest współpraca ze skupem nieruchomości. Dzięki temu nie musisz szukać nabywcy, który zdecyduje się na zakup nieruchomości bez księgi.
Sprzedaż mieszkania do skupu to duża wygoda dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w nietypowej sytuacji prawnej. Firmy takie specjalizują się w szybkich i bezproblemowych transakcjach, które nie wymagają od sprzedającego załatwiania skomplikowanych formalności. Dzięki temu, nawet jeśli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, proces sprzedaży może przebiegać sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
Zalety sprzedaży mieszkania bez księgi wieczystej do skupu nieruchomości
Decydując się na sprzedaż mieszkania do skupu nieruchomości, zyskujesz czas, spokój i bezpieczeństwo prawne. Zajmiemy się całą procedurą, łącznie z ewentualnym założeniem księgi wieczystej, jeśli jest to konieczne. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z długotrwałym oczekiwaniem na nabywcę i załatwianiem skomplikowanych formalności.
Dodatkowo gwarantujemy natychmiastową płatność, a wypłatę zadatku w formie gotówki nawet tego samego dnia.
Jeśli zależy Ci na szybkiej finalizacji transakcji, wypełnij niezobowiązujący i bezpłatny FORMULARZ WYCENY. Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin z propozycją kwoty, jaką możemy zaoferować za Twój lokal. Na tej podstawie zdecydujesz, czy sprzedasz nam swoją nieruchomość.
Wypełnij formularz teraz, a oszczędzisz czas, energię i sprzedasz mieszkanie – nawet bez księgi wieczystej – tak szybko, jak to tylko możliwe.