Blog

Jak i za ile sprzedać mieszkanie do remontu? Kompleksowy poradnik

mieszkanie do remontu

Sprzedaż mieszkania do remontu bywa wyzwaniem. Odpowiednio przygotowana transakcja może jednak przynieść zaskakująco zadowalające efekty – zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Zastanawiasz się, jak podejść do sprzedaży nieruchomości wymagającej modernizacji? A może nie wiesz, za ile sprzedać mieszkanie do remontu? Koniecznie przeczytaj artykuł i zdobądź wiedzę, dzięki której nie stracisz na sprzedaży swojego lokalu.

Nieruchomości do remontu – czyli jakie?

Wiele mieszkań trafia na rynek w stanie wymagającym remontu. Często są to nieruchomości, które nie były odnawiane przez wiele lat. Właściciele zaniedbali swoje lokum lub odziedziczyli mieszkanie do remontu po krewnych. Także lokale po długotrwałym wynajmie mogą wymagać gruntownego odświeżenia.

Zużyte instalacje, wyeksploatowane wnętrza czy przestarzałe systemy grzewcze – to tylko niektóre problemy w tego rodzaju lokalach. Przywrócenie funkcjonalności i doprowadzenie ich do estetycznego wyglądu bywa bardzo kosztowne i czasochłonne. Wielu właścicieli załamuje przy tym ręce. Rezygnują z remontu i decydują się na sprzedaż mieszkania w aktualnym stanie, zamiast samodzielnie podejmować się jego modernizacji.

Mieszkanie do remontu na sprzedaż

Brzmi znajomo? Jeśli Ty także nosisz się z zamiarem sprzedaży nieruchomości do remontu, to może być bardzo dobra decyzja. Musisz jednak liczyć się z koniecznością odpowiedniego obniżenia ceny oraz właściwego poprowadzenia procesu sprzedaży. Dzięki temu szybko pozbędziesz się mieszkania bez konieczności inwestowania i angażowania się w długotrwałe, stresujące prace remontowe.

Mieszkania do remontu kuszą niższą ceną. Są często atrakcyjne dla inwestorów oraz osób szukających okazji. Niemniej znalezienie kupca na mieszkanie, które wymaga dużych nakładów finansowych, może być trudniejsze niż w przypadku lokali gotowych do zamieszkania. Musisz zatem wiedzieć, jak skutecznie sprzedać takie mieszkanie.

Jak sprzedać mieszkanie do remontu?

Sprzedaż mieszkania do remontu wymaga przemyślanej strategii i sprytnego działania. Sprawdź, co po kolei powinieneś zrobić.

Kalkulacja kosztów remontu

Zacznij od dokładnego zweryfikowania technicznego nieruchomości i oszacowania kosztów niezbędnych napraw. Sporządź kalkulację, która pomoże Ci wyznaczyć adekwatną cenę mieszkania. Będzie także wsparciem w negocjacjach z potencjalnymi kupującymi. Bądź szczery wobec zainteresowanych klientów – dzięki temu unikniesz nieporozumień i problemów.

Remont mieszkania na rynku wtórnym to koszt od ok. 2,5 tys. do ok. 4 tys. za m2 – w zależności od stanu. Oznacza to, że w przypadku 50-metrowego lokalu za generalny remont możesz zapłacić ok. 160 tys. zł.

Lista walorów nieruchomości

Mieszkanie do remontu najłatwiej sprzedać, podkreślając jego inne atuty. Mogą to być:

  • lokalizacja,
  • dobre połączenia komunikacyjne,
  • potencjał inwestycyjny
  • atrakcyjne otoczenie.

Należy także zwrócić uwagę na wszelkie pozytywne aspekty związane z samą nieruchomością, jak na przykład:

  • układ pomieszczeń,
  • nasłonecznienie,
  • widok z okien.

Dla wielu inwestorów to nie stan techniczny decyduje o zakupie. Liczy się właśnie lokalizacja i potencjał mieszkania. Jeśli atrakcyjnie opiszesz zalety lokalu w ogłoszeniu, znacząco zwiększysz swoje szanse na rentowną sprzedaż mieszkania do remontu.

Badanie rynku

Ważnym krokiem do efektywnej sprzedaży mieszkania do remontu jest również dokładne zbadanie rynku. Porównaj ceny podobnych nieruchomości w okolicy, zarówno tych w stanie deweloperskim, jak i po remoncie. Pomoże Ci to w ustaleniu odpowiedniej ceny wyjściowej, z uwzględnieniem obniżki z powodu stanu technicznego.

Pamiętaj jednak, że ceny, które znajdziesz na portalach ogłoszeniowych, nie są realnymi kwotami transakcyjnymi. To wartości wyjściowe, od których ceny faktycznie uzyskane przez sprzedających znacząco odbiegają.

Komu sprzedać mieszkanie do remontu?

za ile sprzedać mieszkanie do remontu

Mieszkania wymagające remontu są często poszukiwane przez inwestorów. Takie osoby dostrzegają w nich potencjał i możliwość zysku po przeprowadzeniu modernizacji.

Rynek nieruchomości pod inwestycje w Polsce dynamicznie się rozwija. Według różnych źródeł lokale kupowane z myślą o wynajmie lub dalszej odsprzedaży stanowią od 30% aż do 70% wszystkich kupowanych mieszkań. Portal Demagog.pl sugeruje, że realnie jest to ok. 50% mieszkań. Niezależnie od dokładnego odsetka, z całą pewnością mamy do czynienia z rynkiem o ogromnym potencjale.

Największe zainteresowanie nieruchomościami do remontu obserwuje się w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Ceny metra kwadratowego są tam wysokie, a inwestycje w modernizację przynoszą zwykle szybki zwrot.

Mieszkania do remontu mogą być atrakcyjne również dla osób szukających okazji cenowych.  Chcą one samodzielnie zająć się remontem i dostosować nowe lokum do swoich potrzeb. To często młode osoby lub rodziny, które szukają tańszych nieruchomości, by móc stopniowo inwestować w ich modernizację.

Za ile sprzedać mieszkanie do remontu?

Ceny mieszkań w Polsce różnią się znacznie w zależności od lokalizacji. Jak podaje portal forsal.pl, koszt metra kwadratowego w mniejszych i średnich miastach wynosi przykładowo: 

  • w Sosnowcu – poniżej 7 tys. zł
  • w Radomiu i Częstochowie – poniżej 8 tys. zł

W większych miastach ceny kształtują się zaś następująco:

  • w Bydgoszczy, Toruniu i Rzeszowie – poniżej 10 tys. zł
  • w Gdańsku i Wrocławiu – ok. 13 tys. zł
  • w Krakowie – ok.16 tys. zł
  • w Warszawie – ok. 17,5 tys. zł

Dane dotyczą lipca 2024 roku.

Kwoty te to punkt wyjścia, jeśli zastanawiasz się, za ile sprzedać mieszkanie do remontu. Cena takiej nieruchomości powinna być zwykle obniżona o około 20-30% w stosunku do mieszkań w dobrym stanie technicznym w tej samej lokalizacji. Jest to jednak bardzo ogólna informacja, ponieważ musisz także wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, w tym:

  • stopień niezbędnych do wykonania prac remontowych,
  • stan techniczny budynku,
  • możliwości modernizacyjne.

Chociaż musisz pogodzić się z niższą ceną, wciąż może być to opłacalna decyzja. Atrakcyjna dla kupującego oferta sprawi, że pozbędziesz się problemu. Oszczędzisz sporo czasu i nerwów, związanych z remontem. Jednocześnie szybciej otrzymasz gotówkę, którą przeznaczysz na dowolny cel.

Za ile sprzedać mieszkanie do remontu skupowi nieruchomości?

Jeżeli trudno Ci oszacować wartość Twojego mieszkania we własnym zakresie, dobrym rozwiązaniem bywa zwrócenie się o wycenę do skupu nieruchomości. Taka usługa jest bezpłatna i niezobowiązująca. Szacunkową wycenę otrzymasz w ciągu 24 godzin. Na tej podstawie zdecydujesz, czy chcesz sfinalizować z nami transakcję.

Wypełnij FORMULARZ WYCENY i sprawdź, ile warta jest Twoja nieruchomość.

Skup nieruchomości zaoferuje Ci do 90% wartości transakcyjnej Twojego mieszkania. W zamian zyskujesz jednak wiele więcej niż tylko pozbycie się problemów związanych z remontem. Możesz także liczyć na błyskawiczny proces transakcyjny, co jest szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na szybkiej gotówce. Dodatkowo skup nieruchomości weźmie na siebie wszystkie formalności związane ze sprzedażą. Będzie szybko, wygodnie i skutecznie.

Jak i za ile sprzedać mieszkanie do remontu? Podsumowanie

mieszkania na sprzedaż do remontu

Sprzedaż mieszkania do remontu może być opłacalnym rozwiązaniem, o ile odpowiednio przygotujesz się do transakcji. Ważne jest, by jasno komunikować stan techniczny nieruchomości, a w ogłoszeniach skupić się na jej atutach. Przygotuj się jednak, że znalezienie zainteresowanego kupca może zająć kilka miesięcy, a nawet lat.

Jeśli zależy Ci na czasie, powinieneś rozważyć sprzedaż do skupu nieruchomości. Taka firma kupi od Ciebie mieszkanie w każdym stanie. W kilka dni otrzymasz swoje pieniądze, a Twój problem zniknie.

Blog

Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? 6 najczęstszych przyczyn

dlaczego mieszkanie nie chce się sprzedać

Twoje mieszkanie nie sprzedaje się od miesięcy lub lat? Poznaj powody, które mogą stać za brakiem zainteresowania Twoją nieruchomością i niemożliwością znalezienia potencjalnego nabywcy.

1. Nieodpowiednia cena

Podanie zbyt wysokiej ceny ofertowej wyznaczona przez właściciela nieruchomości może okazać się główną przyczyną braku zainteresowania ofertą. 

Przeszacowanie wartości nieruchomości może sprawić, że oferta zostanie zignorowana na rzecz tańszych, bardziej konkurencyjnych opcji. Warto pamiętać, że większość kupujących planuje przeprowadzenie remontów w nabywanych lokalach, co wpływa na ich oczekiwania cenowe. Wystawiając mieszkanie na sprzedaż, warto dobrze przeanalizować rynkowe realia, aby zbyt wysoka cena nie odstraszyła kupujących już na etapie przeglądania ogłoszeń.

Nasza rada: Jeśli mieszkanie nie wzbudza zainteresowania przez dłuższy czas, warto rozważyć obniżenie ceny. Skontaktuj się z rzeczoznawcą, agencją nieruchomości lub z nami, aby dokładnie wycenić Twoją nieruchomość, uwzględniając czas, w jakim chcesz ją sprzedać.

2. Niska jakość ogłoszenia

Zbyt ubogie lub nieprecyzyjne ogłoszenie może zrobić złe wrażenie. Brak dokładnych informacji o stanie mieszkania, nieatrakcyjne zdjęcia, a także niewystarczający opis lokalizacji sprawiają, że oferta staje się mniej interesująca. 

Nabywcy poszukują w ogłoszeniu pełnych i jasnych informacji o nieruchomości, dlatego dobrze przygotowane ogłoszenie jest kluczowe. Należy zadbać o atrakcyjność wizualną mieszkania oraz przygotować odpowiednie ogłoszenie.

Nasza rada: Jeśli nie możesz pozwolić sobie na profesjonalne zdjęcia, zadbaj o to, aby zrobić je samodzielnie w dobrym świetle, najlepiej w ciągu dnia, przy naturalnym oświetleniu. Uporządkuj mieszkanie przed sesją, aby wyglądało na przestronne i czyste. Zadbaj, aby głoszenie było zwięzłe, ale jednocześnie wyczerpujące.

3. Problemy prawne lub administracyjne

Jeśli mieszkanie ma nieuregulowaną sytuację prawną, może to stanowić poważne utrudnienie dla kupujących. Nabywcy obawiają się nieruchomości z niejasnym statusem własności, obciążeniami hipotecznymi, brakami w dokumentacji czy innymi problemami prawnymi, które mogą opóźnić lub uniemożliwić finalizację transakcji.

Nasza rada: Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż, upewnij się, że wszystkie kwestie prawne są w pełni uregulowane. Sprawdź, czy wszystkie dokumenty, takie jak potwierdzenia zapłaty podatków, są dostępne. Warto także upewnić się, że mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.

4. Stan techniczny mieszkania

Mieszkania wymagające dużych remontów mogą odstraszać potencjalnych nabywców. 

Przestarzałe instalacje, zniszczone meble czy zaniedbana przestrzeń to częste przyczyny, dla których mieszkanie nie przyciąga zainteresowania. Nabywcy często szukają gotowych do zamieszkania nieruchomości, a konieczność przeprowadzenia kosztownych prac może ich zniechęcać.

Nasza rada: Jeśli nie stać Cię na naprawy, możesz rozważyć przygotowanie kosztorysu remontu i dołączenie go do oferty, aby pokazać nabywcom możliwości odświeżenia wnętrza w przystępnej cenie.

5. Niepopularna lokalizacja

Niezbyt atrakcyjna lokalizacja to kolejna przyczyna, dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje. 

Mieszkania położone daleko od centrum miasta, w mniej rozwiniętych dzielnicach czy w sąsiedztwie głośnych miejsc mogą być mniej popularne wśród kupujących. Większość nabywców szuka nieruchomości w dobrze skomunikowanych, atrakcyjnych lokalizacjach.

Nasza rada: Warto podkreślić mnie oczywiste atuty mieszkania, takie jak cisza, dostęp do terenów zielonych czy spokojne sąsiedztwo. Uwypuklenie planowanych inwestycji w okolicy (np. nowe linie komunikacyjne, centra handlowe) może również pomóc przyciągnąć więcej potencjalnych nabywców. Zwróć uwagę na perspektywy rozwoju otoczenia i odpowiednio wyeksponuj te informacje w ogłoszeniu.

6. Czynniki zewnętrzne

Na sprzedaż mieszkania mogą również wpływać czynniki zewnętrzne, takie jak aktualna sytuacja na rynku nieruchomości, sezonowość czy ogólna koniunktura gospodarcza. Niekorzystne warunki rynkowe, takie jak wysokie stopy procentowe lub niepewność gospodarcza, mogą zniechęcać kupujących do inwestowania w nieruchomości.

Czy teraz jest dobry moment na sprzedaż mieszkania?

Aktualnie rynek nieruchomości w Polsce, zwłaszcza w Warszawie, pozostaje dynamiczny, choć widoczne jest pewne spowolnienie. W 2024 roku, zarówno w porównaniu do ubiegłego roku, jak i początku obecnego, liczba kupujących jest mniejsza, co wydłuża proces sprzedaży nieruchomości. Z jednej strony ceny nieruchomości nadal rosną, co może być korzystne dla sprzedających, jednak z drugiej strony mniejsza liczba kupujących sprawia, że trudniej znaleźć nabywców, a proces sprzedaży może być bardziej wymagający.

Warto pamiętać, że sytuacja na rynku nieruchomości różni się w zależności od lokalizacji oraz typu nieruchomości. 

Decyzja o sprzedaży mieszkania powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb, aktualnej sytuacji rynkowej oraz gotowości do ewentualnego dostosowania ceny, aby przyspieszyć transakcję.

Kiedy sprzedaje się najwięcej mieszkań?

Najwięcej transakcji w obrocie nieruchomościami, w tym sprzedając mieszkanie, przypada zazwyczaj na wiosnę i jesień. W tych okresach kupujący są bardziej aktywni, a rynek jest bardziej dynamiczny. Wiosną, po zimowych miesiącach, kupujący mają większą motywację do poszukiwania nowego lokum, a sprzedający chętniej wystawiają mieszkania. Jesień z kolei to czas, kiedy wiele osób chce sfinalizować transakcje przed końcem roku, co również wpływa na wzmożoną sprzedaż.

Lato, choć mniej intensywne pod względem transakcji, może być dobrym czasem na wystawienie nieruchomości, ponieważ wtedy jest mniejsza konkurencja na rynku. Zimą natomiast sprzedaż mieszkań zwalnia, co sprawia, że nie jest to najlepszy moment na szybkie przeprowadzenie transakcji.

Ile czasu średnio sprzedaje się mieszkanie?

Czas potrzebny na sprzedaż mieszkania może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, cena, stan techniczny mieszkania oraz poziom zainteresowania nabywców. W Warszawie średni czas od wystawienia oferty do nabycia mieszkania wynosi od 3 do 6 miesięcy.

W skuteczniejszym wypromowaniu oferty i szybszym znalezieniu kupców na mieszkanie mogą pomóc pośrednicy nieruchomości, którzy dzięki swojemu doświadczeniu potrafią szybko zidentyfikować, dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje.

Jeśli jednak Twój lokal wymaga remontu, na który nie możesz sobie pozwolić, a zależy Ci, aby maksymalnie przyspieszyć sprzedaż mieszkania, warto rozważyć skup nieruchomości.

Jakie mieszkania trudno sprzedać?

Sprzedaż mieszkania bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy nieruchomość posiada pewne cechy, które mogą zniechęcać potencjalnych nabywców. Warto zwrócić uwagę na kluczowe czynniki, które mogą wpłynąć na trudności w sprzedaży, aby lepiej zrozumieć, dlaczego pewne nieruchomości są mniej atrakcyjne na rynku. Poniżej kilka przykładów, które mogą powodować, że twoje mieszkanie nie chce się sprzedać:

Mieszkania wymagające dużych remontów

Nieruchomości, które wymagają gruntownych remontów, odstraszają wielu potencjalnych kupujących. Koszt i czas związany z modernizacją takiego mieszkania są często trudne do przewidzenia, co zniechęca osoby poszukujące gotowych do zamieszkania lokali.

Mieszkania z wysokimi opłatami eksploatacyjnymi

Nieruchomości z wysokimi czynszami i opłatami eksploatacyjnymi również mogą mieć problem ze znalezieniem nabywcy. Kupujący coraz częściej zwracają uwagę na miesięczne koszty utrzymania mieszkania, a nadmiernie wysokie opłaty mogą odstraszać.

Mieszkania z nietypowym układem pomieszczeń

Nietypowy układ pomieszczeń, np. przechodnie pokoje, długie i wąskie korytarze czy nawet brak oddzielonej kuchni, może być dużym wyzwaniem. Wiele osób szuka funkcjonalnych i wygodnych przestrzeni, które można łatwo zaaranżować, a trudny układ wymaga dodatkowych nakładów na zmiany.

Mieszkania na wysokich piętrach bez windy

Mieszkanie na ostatnim piętrze może być trudne do zaakceptowania dla osób z problemami zdrowotnymi lub dla rodzin z małymi dziećmi. Codzienne wchodzenie po schodach może być męczące, zwłaszcza jeśli liczba kondygnacji jest duża.

Mieszkania w starych budynkach z problemami z izolacją

Nieruchomości w starszych budynkach, które mają problemy z izolacją termiczną lub akustyczną, mogą być trudniejsze do sprzedania. Słaba izolacja prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania, chłodzenia, a także do problemów z wilgocią i hałasem. Dla wielu kupujących, szczególnie tych szukających oszczędnych rozwiązań, mieszkanie w takim budynku może być mało atrakcyjne.

Mieszkania w budynkach z problemami strukturalnymi

Mieszkania w budynkach, które mają problemy strukturalne, takie jak pęknięcia ścian, osiadanie fundamentów czy inne uszkodzenia konstrukcji, są niezwykle trudne do sprzedaży. Potencjalni nabywcy obawiają się wysokich kosztów naprawy oraz ryzyka związanych z bezpieczeństwem. Dodatkowo takie nieruchomości mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego, co jeszcze bardziej ogranicza ich atrakcyjność na rynku.

Jak możesz przyspieszyć sprzedaż mieszkania?

Jeśli Twoje mieszkanie się nie sprzedaje, warto rozważyć kilka sposobów, aby przyspieszyć sprzedaż.

Zwrócenie się do skupu nieruchomości

Jeśli zależy Ci na błyskawicznej sprzedaży mieszkania, warto rozważyć skup nieruchomości. Firmy zajmujące się skupem nieruchomości, takie jak nasza, oferują możliwość natychmiastowej sprzedaży mieszkania za gotówkę, bez konieczności przechodzenia przez długi proces sprzedażowy. 

To idealne rozwiązanie, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do środków finansowych lub chcesz uniknąć formalności związanych z tradycyjną sprzedażą.

Skorzystanie z usług doświadczonego agenta nieruchomości

Dobry agent zna rynek, ma szeroką sieć kontaktów i doświadczenie w prowadzeniu negocjacji. Skorzystanie z jego usług może znacznie przyspieszyć proces sprzedaży, a także pomóc w ustaleniu odpowiedniej strategii marketingowej.

Elastyczność przy negocjacjach

Dostosowanie się do oczekiwań kupujących w zakresie ceny i terminów może zwiększyć szanse na szybkie zakończenie transakcji. Warto być otwartym na negocjacje i kompromisy, które będą korzystne dla obu stron.

Wciąż masz problemy ze sprzedażą mieszkania?

Jeśli mimo wszelkich prób Twoje mieszkanie się nie sprzedaje, możesz być sfrustrowany brakiem postępów. Znalezienie kupca może być trudnym i czasochłonnym procesem, zwłaszcza gdy rynek nieruchomości jest niepewny.

Nie musisz jednak rezygnować z nadziei. Jako firma zajmująca się skupem nieruchomości, możemy odkupić mieszkanie od Ciebie. 

Oferujemy szybką i wygodną alternatywę dla tradycyjnej sprzedaży. Dzięki nim możesz sprzedać mieszkanie niemal natychmiast za gotówkę, unikając długotrwałych formalności i skomplikowanych negocjacji. Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu maksymalnie 24 godzin.

Blog

Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem? Czyli trudna nieruchomość na sprzedaż

sprzedaż mieszkania z lokatorem zameldowanym

Sprzedaż mieszkania z lokatorem to temat, który wywołuje liczne pytania – zarówno sprzedających, jak i kupujących. Dla wielu właścicieli nieruchomości obecność lokatora może stanowić poważne wyzwanie podczas transakcji. Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem? Jakie kroki należy podjąć, aby proces ten przebiegł sprawnie? Przeczytaj i dowiedz się, jak skutecznie i zgodnie z prawem sprzedać taką trudną nieruchomość.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem: wyzwanie czy okazja?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem może być zarówno okazją, jak i wyzwaniem – wszystko zależy od sytuacji prawnej i finansowej lokatora.

Wypłacalny lokator

Twoją nieruchomość zamieszkuje najemca, który regularnie płaci czynsz i wszelkie opłaty związane z najmem? Taki lokal może być kuszącą opcją dla wielu kupujących. Dotyczy to w szczególności inwestorów, którzy szukają mieszkań generujących stabilne przychody. W takiej sytuacji transakcje często odbywają się płynnie, a nieruchomość z najemcą staje się od razu źródłem dochodu dla nowego właściciela.

Lokator bez tytułu prawnego

Jeśli jednak lokator nie płaci czynszu lub zajmuje mieszkanie bez tytułu prawnego, sprzedaż może okazać się trudniejsza. Wielu potencjalnych kupujących prawdopodobnie zniechęci się dodatkowymi problemami prawnymi i ryzykiem długotrwałego procesu eksmisyjnego. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być skup nieruchomości, który specjalizuje się w trudnych transakcjach. 

Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem – co mówi prawo?

Z prawnego punktu widzenia sprzedaż mieszkania z lokatorem najczęściej jest możliwa. Musisz jednak poinformować nabywcę o lokatorze. Jeśli tego nie zrobisz, a kupujący dowie się po fakcie, możesz zostać posądzony o oszustwo. Sprawa może nawet wylądować w sądzie.

Jeśli lokator ma ważną umowę najmu, nowy właściciel nieruchomości wstępuje automatycznie w prawa i obowiązki wynajmującego. Lokator może pozostać w mieszkaniu do zakończenia umowy najmu na wcześniej obowiązujących warunkach. Ważne, aby wszystkie strony transakcji były poinformowane o zmianach i dogadały się między sobą co do ewentualnych modyfikacji zasad najmu itp.

Bezprawne zajęcie lokalu

Kiedy Twój najemca przestał wywiązywać się z warunków umowy (np. nie płaci czynszu) lub umowa najmu wygasła, również możesz sprzedać lokal. Jak wspomnieliśmy, nowy właściciel powinien jednak wiedzieć o całej sytuacji. 

Najprawdopodobniej będzie on musiał zająć się eksmisją lokatora, a postępowanie eksmisyjne bywa w Polsce skomplikowane i czasochłonne – może potrwać nawet kilka lat. Zanim nastąpi eksmisja, to nowy właściciel zobowiązany będzie do regulowania czynszu i wszelkich opłat. Z tego powodu z pewnością konieczne będzie obniżenie ceny mieszkania do poziomu ok. 30-70 % wartości rynkowej.

Osoba, która przebywa w Twoim mieszkaniu, jest w nim zameldowana? Nie oznacza to, że ma prawo zajmować lokal. Możesz spróbować wymeldować takiego lokatora, choć proces ten bywa długotrwały i nie zawsze jest skuteczny. Fakt zameldowania może zniechęcić potencjalnych nabywców, ale nie stanowi formalnej przeszkody w sprzedaży mieszkania.

Jeśli natomiast osoba zameldowana w mieszkaniu nie przebywa w nim, proces jej wymeldowania będzie prawdopodobnie łatwiejszy. Takie prawo daje Ci ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Sprawę załatwisz w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca meldunku, wypełniając stosowne dokumenty. Możesz to zrobić przed sprzedażą nieruchomości. Po jej zbyciu bez trudu zrobi to także nowy właściciel.

Kiedy nie można sprzedać mieszkania z lokatorem?

W wyjątkowych sytuacjach polskie prawo zabrania sprzedawać mieszkania z lokatorem lub nakłada w związku z tym pewne ograniczenia.

Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorem w przypadku dożywocia?

Specyficzną sytuacją, w której nie można sprzedać mieszkania z lokatorem, jest umowa dożywocia – jeśli dożywotnik nie wyraża na to zgody. O co dokładnie chodzi?

Umowa dożywocia to rodzaj umowy, na mocy której właściciel nieruchomości (tzw. dożywotnik) przenosi własność swojej nieruchomości na rzecz innej osoby. W zamian osoba ta ma obowiązek zapewnienia mu dożywotniej opieki. Zdarza się tak na przykład, kiedy rodzice przepisują mieszkanie dziecku. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej opieki rodzicom, a niekiedy także możliwość pozostania w lokalu do końca życia.

Sprzedaż takiego mieszkania jest możliwa jedynie za zgodą dożywotnika. Co więcej, wszelkie obowiązki wynikające z umowy dożywocia przechodzą na nowego właściciela. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nabywca dogada się z dożywotnikiem i zaoferuje mu zapłatę za odstąpienie od umowy. Tego rodzaju ustalenia powinny jednak zawsze być konsultowane z prawnikiem.

Prawo pierwokupu a sprzedaż mieszkania

Problematyczna bywa także sprzedaż mieszkania z najemcą komunalnym. Nie oznacza to jednak, że taka transakcja nie jest możliwa. Lokator może mieć prawo pierwokupu nieruchomości. Innymi słowy, właściciel ma obowiązek zaoferować mu kupno w pierwszej kolejności. Dopiero kiedy najemca nie wyrazi chęci nabycia lokalu, może on zostać wystawiony na rynku.

Jak sprzedać nieruchomość z lokatorem? Praktyczne porady

Sprzedaż nieruchomości z lokatorem bywa bardziej skomplikowana od standardowej transakcji. Trudność może polegać przede wszystkim na znalezieniu zainteresowanego nabywcy.

Cały proces wymaga odpowiedniego przygotowania i strategicznego podejścia. Twoje działania powinny w dużym stopniu zależeć od lokatora, który zamieszkuje lokal.

Jeśli lokator regularnie opłaca czynsz i dba o mieszkanie, sprzedaż nieruchomości będzie prawdopodobnie stosunkowo prosta.

  • Przygotuj pełną dokumentację, w tym zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami czy umowę najmu, aby nowy właściciel wiedział, na jakich warunkach najemca korzysta z lokalu.
  • Bądź także gotowy na to, że potencjalny nabywca będzie chciał obejrzeć nieruchomość przed podjęciem decyzji. Ustal to odpowiednio wcześniej z najemcą. Musi mieć świadomość, że przez jakiś czas w mieszkaniu będą pojawiały się różne osoby.

Jeżeli lokator przestał płacić czynsz lub umowa najmu wygasła:

  • Zawczasu poinformuj potencjalnych kupców o tej sytuacji. Oszczędzisz sobie i im sporo czasu.
  • Weź pod uwagę, że możliwość prezentacji nieruchomości zainteresowanym może być w takiej sytuacji utrudniona. Przemyśl, jak rozwiązać ten problem. To ważne, ponieważ indywidualny nabywca prawdopodobnie nie zdecyduje się na transakcję, jeśli nie zobaczy wcześniej lokalu.
  • Odpowiednio obniż cenę mieszkania. Transakcja będzie wiązała się z trudnościami dla nabywcy. Jeśli więc zobaczy cenę rynkową, raczej nie podejmie ryzyka.
  • Rozważ współpracę ze skupem nieruchomości. Takie firmy specjalizują się w trudnych przypadkach i są w stanie kupić lokal nawet bez wcześniejszego oglądania.

Jeśli w mieszkaniu jest zameldowana osoba, która nie zajmuje go fizycznie, warto podjąć próbę jej wymeldowania przed sprzedażą. Choć meldunek nie daje prawa do mieszkania, może być to dla kupujących dodatkowy problem. Lepiej więc wyjaśnić sytuację prawną przed rozpoczęciem transakcji.

Trudna transakcja: jak skutecznie sprzedać zajmowaną nieruchomość

mieszkanie z lokatorem zmartwiona kobieta

W sytuacji, gdy lokator nie płaci czynszu lub zajmuje mieszkanie bez umowy, sprzedaż nieruchomości zwykle bywa skomplikowana. Znalezienie zainteresowanego kupca może zająć miesiące, a nawet lata. Właściciele takich lokali tracą mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów. Próby przeprowadzenia postępowania eksmisyjnego na własną rękę również kończą się często niepowodzeniem. Ostatecznie i tak nie udaje się załatwić pomyślnie sprawy.

Aby uniknąć długotrwałego i stresującego procesu, często lepiej od razu zwrócić się do skupu nieruchomości. Firmy takie specjalizują się w trudnych przypadkach i oferują szybką, choć nieco niższą wycenę. W zamian nie musisz czekać na długotrwałe postępowanie sądowe, starać się na własną rękę usunąć lokatora czy bezskutecznie poszukiwać kupca.

Decydując się na współpracę ze skupem, możesz liczyć na natychmiastową gotówkę. Nie musisz także martwić się formalnościami i dokumentami. Pracownicy skupów nieruchomości mają doświadczenie i wiedzą, jak załatwić nawet najtrudniejsze sprawy. Dzięki temu lokatorzy w ciągu kilku dni przestają być Twoim problemem.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem do skupu nieruchomości – od czego zacząć?

Chcesz wiedzieć, ile możesz zarobić, sprzedając mieszkanie z lokatorem do skupu?

Wypełnij bezpłatny i niezobowiązujący FORMULARZ WYCENY.

W ciągu 24 godzin otrzymasz szacunkową wycenę. Na tej podstawie zdecydujesz, czy chcesz powierzyć nam swoją nieruchomość. Jeśli Twoja decyzja będzie pozytywna, poprowadzimy Cię krok po kroku do jak najszybszej finalizacji transakcji.

Nieruchomość z lokatorem na sprzedaż – wyzwania i rozwiązania

Sprzedaż mieszkania z lokatorem, choć dozwolona przez prawo, może być sporym wyzwaniem. Wszystko zależy od lokatora, który zajmuje nieruchomość. Dla osób poszukujących mieszkania pod wynajem najemca regularnie płacący czynsz może stanowić nawet dużą zaletę

Problemy zaczynają się, gdy lokator nie reguluje opłat lub zajmuje lokal bez tytułu prawnego. W takich sytuacjach warto rozważyć sprzedaż do skupu nieruchomości. Dzięki temu możesz uniknąć długotrwałych problemów prawnych i frustracji wywołanej brakiem zainteresowania Twoją ofertą.

Sprzedaż nieruchomości z lokatorem nie jest niemożliwa. 

Blog

Sprzedaż mieszkania ze spadku. Kompleksowy poradnik

sprzedaż mieszkania ze spadku

Odziedziczenie mieszkania może być punktem zwrotnym w życiu rodzinnym, łącząc bliskich i dalszych krewnych, ale równie często prowadzi do długotrwałych sporów i konfliktów. 

Dodatkowo odziedziczone nieruchomości często pozostają niezamieszkane, co może prowadzić do ich degradacji i dodatkowych kosztów. W takich sytuacjach sprzedaż mieszkania może stanowić najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe, umożliwiając sprawiedliwy podział majątku i uniknięcie dalszych komplikacji. Dowiedz się, jak skutecznie przeprowadzić sprzedaż nieruchomości ze spadku. 

Kto dziedziczy spadek? Kolejność spadkobierców w polskim prawie

Przed sprzedażą odziedziczonego mieszkania, kluczowe jest ustalenie, kto jest spadkobiercą. Odziedziczyć nieruchomość można poprzez:

Testament

Jeśli zmarły zostawił testament, dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą. Testament może zmieniać ustawowy podział spadku, a także zawierać szczegółowe instrukcje dotyczące warunków, pod jakimi dana osoba może nabyć nieruchomość, co pozwala zmarłemu lepiej zabezpieczyć interesy swojej rodziny. 

Podział spadku w przypadku braku testamentu

W przypadku braku testamentu spadek dzieli się równo między wszystkich spadkobierców ustawowych. Testament może zmieniać tę zasadę, przyznając większy udział niektórym spadkobiercom lub wyłączając niektóre osoby.

Spadkobiercy ustawowi

  • Dzieci zmarłego: Dziedziczą w pierwszej kolejności.
  • Małżonek: Jeśli zmarły miał dzieci, małżonek dzieli spadek z nimi. W przypadku braku dzieci, małżonek dziedziczy w całości.
  • Rodzice: Jeśli zmarły nie miał dzieci ani małżonka, dziedziczą rodzice.
  • Rodzeństwo: W przypadku braku zstępnych i małżonka, spadek dzieli się między rodzeństwo zmarłego.

Kluczowe w procesie sprzedaży mieszkania ze spadku jest uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia, ponieważ potwierdza prawa do spadku i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości po zmarłym.

Stwierdzenie nabycia spadku – kiedy sąd, a kiedy notariusz?

Stwierdzenie nabycia spadku można zrealizować zarówno przed sądem, jak i notariuszem, w zależności od specyfiki sytuacji:

Notariusz

  • Szybkość: Proces notarialny jest dużo szybszy. Po zebraniu wymaganych dokumentów i wizyt w kancelarii notarialnej, poświadczenie dziedziczenia jest gotowe niemal od ręki.
  • Wygoda: Idealne rozwiązanie w przypadku, gdy spadkobiercy zgodnie ustalili podział spadku i nie ma żadnych sporów. Każdy notariusz może przygotować takie poświadczenie, co sprawia, że jest to bardziej efektywne rozwiązanie.

Sąd

  • Czas: Postępowanie sądowe jest bardziej czasochłonne i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od skomplikowania sprawy oraz obciążenia sądu.
  • Sytuacje sporne: Jeśli istnieją niejasności dotyczące testamentu, dokumentów lub spory między spadkobiercami, konieczne jest rozstrzyganie sprawy przez sąd.

Nasza rada: Jeśli masz zgodę wszystkich spadkobierców i sprawa jest niekontrowersyjna, wybór notariusza jest zdecydowanie prostszy i szybszy. Unikniesz w ten sposób długotrwałego procesu sądowego.

Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie ze spadku?

Odziedziczone mieszkanie można sprzedać w dowolnym momencie po jego nabyciu, bez względu na to, jak długo minęło od momentu nabycia nieruchomości ze spadku. Praktycznie rzecz biorąc, sprzedaż może nastąpić natychmiast po spełnieniu wszystkich formalności związanych z dziedziczeniem.

Czy można sprzedać mieszkanie ze spadku przed upływem 5 lat?

Tak, można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku przed upływem 5 lat. Jednak warto wiedzieć, że taka sprzedaż może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. 

Aby uniknąć podatku dochodowego, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, takie jak zakup nowego mieszkania, budowa lub remont nieruchomości. Ważne jest, aby spełnić określone warunki, takie jak przeznaczenie dochodu na cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od sprzedaży.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku?

    • Postanowienie o nabyciu spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia: Dokument ten potwierdza, że jesteś spadkobiercą i masz prawo do dysponowania nieruchomością.
    • Dokumenty potwierdzające tożsamość sprzedającego: Dowód osobisty lub paszport, aby potwierdzić tożsamość sprzedającego.
    • Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach: Czasami wymagane przez kupującego, potwierdzające, że nie ma zaległości w opłatach związanych z nieruchomością (czynsz, opłaty administracyjne).
    • Potwierdzenie zapłaty podatków: Dowód zapłaty obowiązkowego podatku od nieruchomości oraz – jeśli dotyczy – podatku od użytkowania wieczystego, o ile grunt nie jest objęty prawem własności.
    • Podstawa nabycia spadkodawcy: Dokument, na podstawie którego spadkodawca (osoba, po której nabywamy spadek) nabyła nieruchomość. 
    • Zaświadczenie o braku zameldowanych osób w mieszkaniu: W przypadku, gdy w mieszkaniu były zameldowane inne osoby, np. członkowie rodziny zmarłego spadkodawcy.
    • Zaświadczenie o zwolnieniu z podatku od spadku lub darowizny (jeśli dotyczy): Spadkobierca musi dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego: Potwierdzenie, że podatek od spadku został uregulowany, lub, że spadkobierca jest zwolniony z tego podatku (dotyczy to najczęściej najbliższej rodziny, która jest zwolniona z podatku na podstawie ustawy). Ważne, aby pamiętać, że każdy spadkobierca musi ukazać wymieniony dokument.
    • Zaświadczenie ze spółdzielni do sprzedaży (jeśli dotyczy): Wymagane w przypadku, gdy mieszkanie jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Jak ustalić wartość nieruchomości otrzymanej w spadku?

mieszkanie spadek wycena

Aby ustalić wartość nieruchomości otrzymanej w spadku, warto przeprowadzić analizę rynku nieruchomości, porównując ceny podobnych mieszkań w tej samej lokalizacji. Można również skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, który profesjonalnie oceni wartość nieruchomości, uwzględniając jej stan techniczny i lokalizację. 

Alternatywnie, szybką wycenę może przeprowadzić agencja nieruchomości, która dysponuje aktualnymi danymi rynkowymi, lub my, jako firma zajmująca się skupem nieruchomości, oferując bezpłatną wycenę na podstawie naszych kryteriów rynkowych.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku krok po kroku

1. Ustal spadkobierców

Sprawdź, kto jest uprawniony do dziedziczenia zgodnie z testamentem lub ustawą. Wszyscy spadkobiercy muszą wyrazić zgodę na sprzedaż mieszkania.

2. Uzyskaj stwierdzenie nabycia spadku

Zdobądź dokument potwierdzający nabycie spadku.

3. Skompletuj niezbędne dokumenty

Przygotuj wszystkie dokumenty potrzebne do sprzedaży, takie jak akt poświadczenia dziedziczenia, dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości i zaświadczenia z urzędów.

4. Sporządź lub zleć wycenę

Oszacuj wartość nieruchomości. Możesz zrobić to samodzielnie, skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, biura nieruchomości lub skupu.

5. Stwórz ofertę sprzedaży

Przygotuj ofertę sprzedaży, która zawiera szczegółowe informacje o mieszkaniu, jego stanie i cenie.

6. Znajdź kupca i ustal warunki sprzedaży

Przeprowadź negocjacje z potencjalnymi kupcami, ustal cenę oraz warunki sprzedaży. Upewnij się, że wszystkie ustalenia są jasne i zaakceptowane przez obie strony.

7. Podpisz umowę sprzedaży

Sporządź umowę sprzedaży, która musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Umowa powinna być podpisana przez wszystkie strony zaangażowane w transakcję.

8. Zapłać podatek od spadku i darowizn (jeśli dotyczy)

Jeżeli nieruchomość została odziedziczona lub przekazana w formie darowizny, upewnij się, że podatek od spadku lub darowizny został uregulowany PRZED finalizacją transakcji.

9. Rozlicz podatek dochodowy od sprzedaży po transakcji

Po zakończeniu transakcji zgłoś sprzedaż w rocznym zeznaniu podatkowym. Upewnij się, że wszystkie dochody i wydatki związane z transakcją zostały prawidłowo uwzględnione. Do kosztów mogą zaliczać się: nakłady zwiększające wartość nieruchomości w okresie posiadania, zapłacony podatek od spadków i darowizn (proporcjonalnie do wartości sprzedanej nieruchomości), koszty nabycia oraz ciężary spadkowe, takie jak długi spadkowe czy roszczenia o zachowek. Pamiętaj też, że istnieją możliwości uniknięcia podatku, o czym wspominamy w dalszej części artykułu.

Jak sprzedać nieruchomość, gdy jest kilku spadkobierców?

kilku spadkobierców mieszkanie ze spadku

W sytuacji, gdy spadkobierców jest kilku, kluczowe jest znalezienie skutecznego sposobu na zarządzanie wspólną decyzją o sprzedaży.

W przypadku zgody wszystkich spadkobierców

Gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do sprzedaży mieszkania, proces jest stosunkowo prosty. Wspólnie ustalają warunki sprzedaży, sporządzają umowę, a następnie przekazują dokumenty notarialne do przeniesienia własności. Po sprzedaży każdy ze spadkobierców musi rozliczyć się z podatku dochodowego i złożyć odpowiednie zeznania podatkowe.

W przypadku braku zgody wszystkich spadkobierców

W przypadku braku zgody między spadkobiercami istnieje kilka alternatywnych rozwiązań, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Jednym z nich jest skorzystanie z mediacji, która może ułatwić negocjacje i doprowadzić do kompromisu.

Można także rozważyć sprzedaż udziałów – jeden ze spadkobierców może sprzedać swoje udziały innym spadkobiercom lub osobom trzecim, co pozwala na rozwiązanie problemu bez konieczności sprzedawania całej nieruchomości.

Inna opcja to podział nieruchomości na mniejsze części, jeśli jest to możliwe, co umożliwia ich osobną sprzedaż. Przekazanie zarządzania nieruchomością jednej osobie, z wynagrodzeniem dla pozostałych spadkobierców z tytułu wynajmu, to kolejna możliwość.

Dodatkowo warto rozważyć sprzedaż nieruchomości do firmy zajmującej się skupem mieszkań. Tego rodzaju firmy oferują szybki i bezproblemowy zakup nieruchomości, co jest szczególnie korzystne, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia. Skup mieszkań zapewnia uproszczoną procedurę sprzedaży i często obejmuje również wykup udziałów pozostałych spadkobierców.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania spółdzielczego własnościowego

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe różni się od mieszkania własnościowego tym, że posiadasz prawo do korzystania z lokalu, ale NIE pełne prawo własności do nieruchomości. Sprzedaż odziedziczonego mieszkania spółdzielczego własnościowego różni się od standardowej sprzedaży nieruchomości kilkoma kluczowymi aspektami:

  • Zaświadczenie od sprzedaży: Dokument, potwierdzający stan prawny nieruchomości.
  • Dokumenty spółdzielcze: Oprócz standardowych dokumentów wymaganych przy sprzedaży nieruchomości, takich jak akt poświadczenia dziedziczenia, należy również zgromadzić dokumenty związane ze spółdzielnią, takie jak zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami czy zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni.

Ile wynosi podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?

mieszkanie ze spadku podatki

W przypadku sprzedaży odziedziczonego mieszkania należy uwzględnić dwa rodzaje podatków:

Podatek od spadku i darowizn

Ten podatek należy uregulować przed sprzedażą nieruchomości, w momencie nabycia spadku. Podatek ten dotyczy osób, które odziedziczyły nieruchomość i jest naliczany w zależności od stopnia pokrewieństwa między spadkodawcą a spadkobiercą. Najbliższa rodzina (np. dzieci, małżonek) może być zwolniona z tego podatku, pod warunkiem zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jego przejęcia. W przeciwnym razie mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty lub kara. Jeśli nie dysponujesz środkami na opłatę podatku, można rozważyć pokrycie kosztów zadatkiem ze sprzedaży mieszkania, który wpłaca kupujący. Jeżeli spóźniłeś się ze zgłoszeniem spadku, zgłoś się do nas – być może będziemy w stanie Ci pomóc.

Jakie są warunki do skorzystania ze zwolnienia?

Aby uzyskać zwolnienie, musisz zgłosić otrzymanie spadku, darowizny lub nabycie rzeczy i praw majątkowych za pomocą formularza SD-Z2, składając go do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego.

Pamiętaj: Każdy nabywca powinien złożyć osobne zgłoszenie SD-Z2. Ten formularz jest kluczowym dokumentem w procesie zgłaszania nabycia spadku lub darowizny.

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Wynosi on 19% od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, czyli różnicy między ceną sprzedaży a kosztami nabycia. Obowiązek zapłaty tego podatku pojawia się po sprzedaży nieruchomości, jeśli nieruchomość została sprzedana przed upływem 5 lat od momentu nabycia jej w spadku.

Czy można uniknąć zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku?

Tak, można uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, jeśli spełni się określone warunki. Główne sposoby to:

  1. Ulga mieszkaniowa: Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy przeznaczyć dochód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Oznacza to, że w ciągu 3 lat od sprzedaży trzeba zainwestować pieniądze w zakup mieszkania, budowę lub remont nieruchomości, której jesteś właścicielem. Skorzystanie z tej ulgi pozwala uniknąć podatku dochodowego, jeśli środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od sprzedaży.
  2. Czas nabycia: Jeśli sprzedaż następuje po upływie 5 pełnych lat kalendarzowych od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, podatek dochodowy nie jest należny.

Spełniając te warunki, można uniknąć obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przykład: Jeśli ktoś odziedziczył mieszkanie w 2019 roku, może sprzedać je bez podatku dochodowego dopiero w 2025 roku, licząc od początku stycznia – bez względu na to, w którym miesiącu 2019 roku nabył spadek. Dopiero po upływie 5 lat kalendarzowych sprzedaż będzie zwolniona z tego podatku.

Wycena a Urząd Skarbowy przy sprzedaży nieruchomości ze spadku

Gdy planujesz sprzedać lub przekazać w darowiźnie odziedziczoną nieruchomość, niezbędna jest dokładna wycena, która będzie podstawą do ustalenia podatku od spadków i darowizn. Wycena musi opierać się na aktualnych cenach rynkowych i obejmować szczegóły dotyczące zastosowanej metody oraz danych porównawczych z rynku nieruchomości. Urząd Skarbowy wymaga rzetelnych wycen, ponieważ ich dokładność wpływa na wysokość podatku.

Przykład z życia: Pani Maria odziedziczyła po zmarłym ojcu mieszkanie w Warszawie. Na pierwszy rzut oka, wartość mieszkania wynosiła około 500 tys. zł, jednak Maria postanowiła zgłosić do Urzędu Skarbowego niższą wartość, aby zmniejszyć wysokość podatku. Urząd Skarbowy podważył jej wycenę, uznając, że ceny nieruchomości w tej okolicy są wyższe. W rezultacie zlecono rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie operatu szacunkowego, który oszacował wartość mieszkania na 550 tys. zł. Na podstawie tej wyceny urząd naliczył wyższy podatek od spadku, a Pani Maria musiała pokryć dodatkowe koszty.

Otrzymaj wsparcie w sprzedaży mieszkania ze spadku

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości otrzymanej w spadku, jej sprzedaż może wymagać szczegółowego zrozumienia procedur prawnych oraz formalności związanych z dziedziczeniem. 

Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedaż od razu, czy po upływie określonego czasu, zapewniamy wsparcie na każdym etapie. Pomagamy w skompletowaniu dokumentów, wyjaśniamy zawiłości prawne ludzkim językiem oraz przeprowadzamy krok po kroku od decyzji aż do finalizacji sprzedaży. 

Dzięki naszemu doświadczeniu i profesjonalnemu podejściu będziesz mieć pewność, że wszystkie kroki zostaną wykonane prawidłowo i bez zbędnych komplikacji.

sprzedaż mieszkania w spadku pomoc

Najczęściej zadawane pytania o sprzedaż mieszkania ze spadku.

Czy można sprzedać mieszkanie bez zgody innych spadkobierców?

Tak, sprzedaż odziedziczonej nieruchomości jest możliwa bez zgody innych spadkobierców, chyba że dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gdzie obowiązuje prawo pierwokupu.

Jak szybko można sprzedać nieruchomość po otrzymaniu spadku?

Odziedziczoną nieruchomość można sprzedać zaraz po uzyskaniu wszystkich wymaganych dokumentów, w tym stwierdzenia nabycia spadku i uregulowaniu ewentualnych zaległości finansowych.

 

Co zrobić, jeśli mieszkanie jest zadłużone?

W przypadku zadłużonego mieszkania należy spłacić zobowiązania lub sprzedać nieruchomość, gdzie kupujący przejmuje długi, zapewniając brak zaległości finansowych na dzień transakcji.

Czy można sprzedać mieszkanie ze spadku przed upływem 5 lat?

Tak, możliwe jest sprzedaż odziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, ale wiąże się to z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od uzyskanego dochodu.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku?

Aby uniknąć podatku, należy przeznaczyć dochód ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości na cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od sprzedaży.

Po jakim czasie można sprzedać odziedziczone mieszkanie?

Odziedziczone mieszkanie można sprzedać w dowolnym momencie po jego nabyciu, jednak sprzedaż przed upływem 5 lat może wiązać się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego. Istnieje jednak istotny wyjątek: jeśli spadkodawca był właścicielem nieruchomości przez co najmniej 5 lat przed swoją śmiercią, spadkobierca może sprzedać mieszkanie bez konieczności płacenia podatku dochodowego od razu po nabyciu spadku. 

Ile wynosi podatek od sprzedaży spadku mieszkania?

Podatek wynosi 19% od dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, jeśli nieruchomość była nabyta przed upływem 5 lat od dziedziczenia, a spadkobierca nie skorzystał z ulgi.

Blog

Czy można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej?

sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej

Aby sprzedać nieruchomość, musisz dopełnić wielu formalności, między innymi przygotować komplet dokumentów. Powinieneś także dysponować numerem księgi wieczystej, na podstawie którego notariusz sporządzi odpis. Czy jednak możliwa jest sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Przeczytaj, czym jest księga wieczysta, jak ją znaleźć i pobrać, oraz czy brak tego dokumentu wyklucza sprzedaż mieszkania.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to urzędowy dokument, który służy do rejestrowania stanu prawnego nieruchomości. Dotyczy mieszkań, domów, działek budowlanych oraz gruntów, a także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.

Dzięki księdze wieczystej potencjalny nabywca może w prosty sposób zweryfikować, czy mieszkanie nie jest obciążone długami lub innymi zobowiązaniami, które mogłyby skomplikować proces zakupu.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

W księdze wieczystej znajdują się informacje na temat własności nieruchomości oraz różnego rodzaju obciążeń.

Właściciele nieruchomości

Znajdziesz tu osoby lub podmioty prawne, które mają prawo własności do danej nieruchomości. Dzięki temu można sprawdzić, kto jest aktualnym właścicielem oraz czy w przeszłości prawo własności nie zostało przeniesione na inną osobę.

Hipoteka

Hipoteka to prawo ustanawiane na nieruchomości jako zabezpieczenie spłaty zobowiązania finansowego. Najczęściej dotyczy kredytu hipotecznego. Wpis pokazuje, czy nieruchomość jest obciążona długiem, który może wpłynąć na jej wartość oraz na możliwości jej dalszego użytkowania.

Służebność

Służebność to ograniczone prawo rzeczowe, które daje danej osobie lub grupie osób prawo do korzystania z nieruchomości w określony sposób.

Może to być na przykład prawo przejazdu przez działkę (służebność drogi). Innym przykładem jest służebność przesyłu, czyli konieczność zapewnienia dostępu do określonych urządzeń, które służą do przesyłu energii czy substancji. Informacja na ten temat jest ważna, ponieważ wpływa na sposób korzystania z nieruchomości, a tym samym na jej wartość.

Inne obciążenia, które mogą mieć wpływ na wartość i przeznaczenie nieruchomości

Są to wszelkie inne wpisy, które mogą dotyczyć zobowiązań lub ograniczeń związanych z nieruchomością. Przykładowo: prawo pierwokupu, zakaz zbywania nieruchomości bez zgody określonych osób lub podmiotów czy wpisy dotyczące postępowań sądowych.

Takie obciążenia mogą wpływać na wartość nieruchomości oraz na możliwość jej swobodnego zbycia lub użytkowania.

Działy księgi wieczystej

Jak podaje strona rządowa gov.pl, w dokumencie tym można znaleźć następujące działy:

  • dział I – oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
  • dział II – wpisy, które dotyczą własności i użytkowania wieczystego,
  • dział III – wpisy, które dotyczą ograniczonych praw rzeczowych (z wyjątkiem hipotek), wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz wpisy innych praw i roszczeń (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek),
  • dział IV – wpisy, które dotyczą hipotek.

Jak znaleźć swoją księgę wieczystą?

Wszystkie księgi wieczyste są dokumentami jawnymi. Aby jednak sprawdzić informacje w niej zawarte, musisz znać numer księgi.

Dysponujesz jedynie adresem? W internecie znajdziesz płatne wyszukiwarki, które pomogą Ci znaleźć księgę właśnie po adresie. Koszt takiej usługi jest niewielki i wynosi ok. kilkanaście złotych. Możesz także skontaktować się z wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość.

Jeśli zaś posiadasz numer księgi, możesz skorzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, dostępnych online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak pobrać księgę wieczystą za darmo?

Przeglądanie ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Podstawowe informacje znajdziesz, wpisując numer księgi we wspomnianych Elektronicznych Księgach Wieczystych. Usługa jest płatna dopiero, kiedy składasz wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej. 

Odpis możesz uzyskać przez internet po uiszczeniu opłaty online. Dostaniesz go również w centrali Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz w każdym oddziale CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych.

Jeśli wniosek złożysz przez internet i wybierzesz opcję do samodzielnego wydrukowania, to – w zależności od wybranej opcji – zapłacisz od 5 do 50 zł. Jeśli zaś udasz się do centrali lub oddziału CIKW albo złożysz wniosek listownie, zapłacisz odpowiednio między 10 a 60 zł.

Czy każde mieszkanie musi mieć księgę wieczystą?

Przepisy dotyczące obowiązku i zawartości ksiąg wieczystych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity — Dz. U. z 2013 r. poz. 707).

Każda nieruchomość powinna posiadać księgę wieczystą, jednak zdarzają się sytuacje, w których mieszkanie nie jest wpisane do księgi. Dotyczy to:

  • starszych budynków, które powstały przed wprowadzeniem obowiązku zakładania ksiąg wieczystych,
  • mieszkań w budynkach będących własnością spółdzielni mieszkaniowych, gdzie właściciel posiada jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • mieszkań deweloperskich, na budowę których deweloper nie zaciągał kredytu.

W takich przypadkach księga wieczysta nie jest obligatoryjna, choć jej założenie może ułatwić ewentualną sprzedaż.

Mieszkanie bez księgi wieczystej: co zamiast tego?

Jeżeli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, właściciel może posługiwać się innymi dokumentami potwierdzającymi jego prawo własności.

W przypadku spółdzielczych własnościowych praw do lokalu takim dokumentem jest zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową. Powinno ono zawierać informacje o powierzchni i położeniu lokalu, a także potwierdzać, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Dla nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli tzw. mieszkań deweloperskich, księgę wieczystą zakładają pierwsi właściciele.

Czy przy sprzedaży mieszkania potrzebna jest księga wieczysta?

Mieszkanie bez księgi wieczystej można sprzedać. Na rynku pojawiają się tego typu oferty. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, ponieważ zakup takiego lokalu stanowi ryzyko dla nabywcy.

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej

Sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej jest możliwa, ale może wiązać się z pewnymi trudnościami.

Po pierwsze, brak księgi może odstraszyć potencjalnych nabywców, którzy obawiają się problemów z ustaleniem stanu prawnego nieruchomości. W takim przypadku istotne jest, abyś mógł przedstawić inne dokumenty potwierdzające Twoje prawo własności. Może to być akt notarialny zakupu czy zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Dobrze, aby poświadczały one również, że lokal jest wolny od obciążeń finansowych.

Z pewnością klienci będą zadawać pytania o powody braku księgi. Powinieneś więc potrafić je jasno uzasadnić.

Musisz także liczyć się z tym, że mieszkanie bez księgi wieczystej będzie miało niższą wartość na rynku. Zainteresowanie takimi lokalami jest mniejsze, co wpływa na ich ceny.

Brak księgi wieczystej może stanowić znaczne utrudnienie w znalezieniu klienta, gdyż potencjalni nabywcy mogą obawiać się o bezpieczeństwo transakcji. Warto więc rozważyć założenie księgi wieczystej przed rozpoczęciem procesu sprzedaży.

Zakup mieszkania bez księgi wieczystej

Planujesz zakup mieszkania bez księgi wieczystej? Pamiętaj, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Nawet jeśli sprzedający dysponuje innymi dokumentami, potwierdzającymi własność i stan prawny lokalu, musisz wykazać się sporą wiedzą i doświadczeniem, by je zweryfikować.

Brak księgi wiąże się także z trudnościami w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki, która jest wpisywana do księgi wieczystej. Mieszkanie bez tego dokumentu kupisz więc jedynie za gotówkę. Jeśli chcesz posiłkować się kredytem, konieczna będzie najpierw weryfikacja, czy taką księgę można założyć, a następnie uzgodnienie z właścicielem, by to zrobił. 

Czy oznacza to, że nie warto kupować mieszkania bez księgi wieczystej? Niekoniecznie. Takie lokale stanowią często dobrą okazję na inwestycję w bardzo korzystnej cenie. Osoba, która sprzedaje nieruchomość bez księgi, prawdopodobnie nie ma czasu lub możliwości, by ją założyć. Obniża więc ofertę, aby pozbyć się nieruchomości mimo tej niedogodności.

Mieszkanie bez księgi wieczystej – jak sprzedać?

Planujesz sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej i z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz jej założyć? Dobrym rozwiązaniem jest współpraca ze skupem nieruchomości. Dzięki temu nie musisz szukać nabywcy, który zdecyduje się na zakup nieruchomości bez księgi.

Sprzedaż mieszkania do skupu to duża wygoda dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w nietypowej sytuacji prawnej. Firmy takie specjalizują się w szybkich i bezproblemowych transakcjach, które nie wymagają od sprzedającego załatwiania skomplikowanych formalności. Dzięki temu, nawet jeśli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, proces sprzedaży może przebiegać sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

Zalety sprzedaży mieszkania bez księgi wieczystej do skupu nieruchomości

Decydując się na sprzedaż mieszkania do skupu nieruchomości, zyskujesz czas, spokój i bezpieczeństwo prawne. Zajmiemy się całą procedurą, łącznie z ewentualnym założeniem księgi wieczystej, jeśli jest to konieczne. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z długotrwałym oczekiwaniem na nabywcę i załatwianiem skomplikowanych formalności.

Dodatkowo gwarantujemy natychmiastową płatność, a wypłatę zadatku w formie gotówki nawet tego samego dnia.

Jeśli zależy Ci na szybkiej finalizacji transakcji, wypełnij niezobowiązujący i bezpłatny FORMULARZ WYCENY. Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin z propozycją kwoty, jaką możemy zaoferować za Twój lokal. Na tej podstawie zdecydujesz, czy sprzedasz nam swoją nieruchomość.

Wypełnij formularz teraz, a oszczędzisz czas, energię i sprzedasz mieszkanie – nawet bez księgi wieczystej – tak szybko, jak to tylko możliwe.

Blog

Skup nieruchomości – czy się opłaca? Zalety i wady sprzedaży mieszkania do skupu

czy warto sprzedać mieszkanie do skupu

Planujesz sprzedaż mieszkania lub innej nieruchomości? To zadanie wymaga czasu, odpowiedniego przygotowania, a niekiedy dobrej znajomości prawa i strategii negocjacyjnych. Coraz większą popularnością cieszą się skupy nieruchomości, które przejmują formalności związane ze sprzedażą i oferują szybką realizację transakcji. Skup nieruchomości – czy się opłaca? Ile płacą skupy nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Poznaj zalety i wady sprzedaży mieszkania do skupu i oceń czy skup nieruchomości się w Twojej sytuacji opłaca.

Czym jest skup nieruchomości?

kobieta zastanawiająca się czy skup nieruchomości jest opłacalny

Skup nieruchomości to działalność, która polega na nabywaniu nieruchomości za gotówkę bezpośrednio od właścicieli. Firmy takie specjalizują się w szybkich transakcjach. Zwykle mogą kupić każde mieszkanie, dom lub działkę – niezależnie od stanu czy statusu prawnego.

Proces sprzedaży do skupu jest zazwyczaj prosty: po zgłoszeniu nieruchomości firma przeprowadza wycenę i oferuje kwotę, którą jest gotowa zapłacić. W przypadku akceptacji transakcja może zostać sfinalizowana nawet w ciągu kilku dni.

W skupie nieruchomości Awentin wystarczy wypełnić bezpłatny i niezobowiązujący FORMULARZ ONLINE. Oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin i przedstawimy Ci propozycję ceny z możliwością finalizacji od ręki. Dzięki temu możesz otrzymać swoją gotówkę już w kilka dni, a zadatek – nawet tego samego dnia!

Podczas rozmowy chętnie odpowiemy także na wszystkie pytania związane z wyceną mieszkania i całym procesem sprzedaży.

Skup nieruchomości – czy się opłaca i kiedy?

skup nieruchomości - czy się opłaca

Współpraca ze skupem nieruchomości to jedna z najszybszych i najprostszych metod sprzedaży. Z tego powodu jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz pilnie pozbyć się mieszkania lub potrzebujesz natychmiastowej gotówki.

Oszczędność czasu to jednak niejedyna zaleta współpracy ze skupem nieruchomości. Zyskujesz także bezpieczeństwo prawne, a skup przejmuje wszelkie sprawy formalne związane ze sprzedażą. To szczególnie ważne w przypadku nieruchomości z problemami, np. zadłużonych czy z lokatorami.

Pracownicy skupów nieruchomości mają wiedzę prawną, doświadczenie i przydatne kontakty branżowe. Wiedzą, komu warto zaufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. Znają notariuszy, prawników czy urzędników, którzy mogą służyć Ci wsparciem.

Dzięki sprzedaży mieszkania do skupu nieruchomości możesz zwykle pozostać w mieszkaniu przez określony czas. To ważne, jeśli nie masz nowego lokum lub nowe mieszkanie jeszcze się buduje.

W skupie nieruchomości Awentin podpowiadamy rozwiązania i wyjścia z trudnych sytuacji. Mediujemy w negocjacjach ze współwłaścicielem nieruchomości. Pomagamy przejść przez zawiłości spraw spadkowych, formalności porozwodowych itp. Realizujemy zamiany nieruchomości, dzięki czemu zamiast dwóch transakcji, czeka Cię jedna – z pełnym wsparciem. Pomagamy także przy przeprowadzkach.

Kiedy opłaca się sprzedać mieszkanie do skupu nieruchomości?

Błyskawiczna sprzedaż mieszkania to duży atut współpracy ze skupem. Czas i wygoda mają ogromne znaczenie dla wielu właścicieli nieruchomości. W jakich sytuacjach szczególnie opłaca się sprzedać mieszkanie do skupu?

Kiedy masz pilne potrzeby finansowe

Gdy czas gra kluczową rolę, sprzedaż nieruchomości do skupu pozwala na szybkie zebranie potrzebnych funduszy. Możesz w ten sposób pozyskać środki finansowe na spłatę długów, operację medyczną czy inne pilne wydatki

Kiedy dysponujesz lokalem z problemami prawnymi, które wydają się nie do rozwiązania

Jeśli Twoja nieruchomość ma skomplikowaną sytuację prawną, sprzedaż do skupu może być jedyną możliwością wyjścia z kłopotów. Trudności mogą dotyczyć m.in. nieuregulowanych kwestii własności, zadłużenia czy problemów z księgą wieczystą. Firmy mają doświadczenie w radzeniu sobie z tego typu problemami. Dzięki temu mogą zaproponować rozwiązanie, które nie jest dostępne dla prywatnych nabywców.

Kiedy Twoje mieszkanie “nie chce się sprzedać”

Zdarza się, że właściciel próbuje sprzedać mieszkanie we własnym zakresie. Trwa to miesiącami lub latami, a efektu brak. Taka sytuacja może wynikać zarówno z kwestii związanych z mieszkaniem, jak i z zastoju na rynku nieruchomości. Niezależnie od przyczyny – wywołuje zwykle ogromną frustrację. Skup nieruchomości może się wtedy okazać jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Kiedy nie masz czasu lub chęci spotykać się z kolejnymi potencjalnymi klientami i prowadzić negocjacji (z których i tak zwykle nic nie wychodzi)

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę bywa długotrwałym i męczącym procesem. Wymaga wielu spotkań, negocjacji i często kończy się rozczarowaniem. Jeśli brak Ci cierpliwości do prowadzenia rozmów z kupującymi, skup nieruchomości oferuje prostą alternatywę – jedną ofertę, jedną decyzję i gotówkę w krótkim czasie.

Kiedy chcesz mieć z głowy formalności i papierkową robotę

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z licznymi formalnościami. Należy skompletować odpowiednie dokumenty, nierzadko załatwić sprawy urzędowe. Dla wielu osób takie procedury są bardzo uciążliwe. Skup weźmie na siebie większość tego typu obowiązków, dzięki czemu oszczędzisz sporo czasu i unikniesz niepotrzebnego stresu. Oszczędność czasu to oszczędność pieniędzy.

Kiedy wolisz zostawić skomplikowane sprawy związane z problemową nieruchomością profesjonalistom

Jeżeli nie chcesz samodzielnie mierzyć się z trudnościami, które niesie ze sobą problematyczna nieruchomość, wystarczy powierzyć ją skupowi. Taka firma specjalizuje się w rozwiązywaniu kwestii prawnych i administracyjnych. Dzięki współpracy ze specjalistami pozbywasz się kłopotu i zyskujesz pewność, że cały proces został zorganizowany zgodnie z prawem.

Kiedy Twój lokal jest w bardzo złym stanie

Remonty są najczęściej bardzo kosztowne i czasochłonne. Nie każdy ma chęć lub możliwości, by się nimi zajmować. Jeśli Twoje mieszkanie wymaga gruntownych napraw, sprzedaż do skupu może być dobrym wyjściem. Takie firmy kupują nieruchomości w każdym stanie technicznym, bez konieczności wcześniejszego remontowania.

Kiedy Twoja nieruchomość przynosi same problemy zamiast zysków

Czasem nieruchomość, zamiast przynosić zyski, generuje problemy. Mogą one wynikać z wysokich kosztów utrzymania, trudnych lokatorów czy innych nieprzewidzianych trudności. W takim przypadku sprzedaż do skupu pozwala na szybkie pozbycie się kłopotliwego lokalu i zainwestowanie środków w bardziej rentowny sposób. Szybkość transakcji sprawia, że możesz błyskawicznie uwolnić się od problemów związanych z nieruchomością.

Kiedy masz specjalne potrzeby związane z transakcją, np. chcesz sprzedać lokal, ale dalej w nim mieszkać

Niektóre firmy skupujące nieruchomości oferują elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość pozostania w sprzedanym lokalu na zasadzie najmu. To atrakcyjna opcja dla osób, które chcą uwolnić kapitał zamrożony w nieruchomości, ale nie planują natychmiastowej przeprowadzki.

Kiedy przebywasz za granicą i nie możesz pozwolić sobie na spędzenie w Polsce miesięcy do czasu sprzedaży

Jeżeli mieszkasz za granicą, a chcesz sprzedać mieszkanie w Polsce, skup nieruchomości jest wygodnym rozwiązaniem. Wiele firm oferuje możliwość przeprowadzenia transakcji zdalnie. Dzięki temu oszczędzasz czas i unikasz stresu związanego z organizacją całego procesu na odległość. Wszystkim zajmują się profesjonaliści.

Kiedy nie możesz dogadać się w sprawie sprzedaży ze współwłaścicielem lokalu

Problemy ze współwłaścicielami mogą skutecznie blokować proces sprzedaży nieruchomości. Skupy mają doświadczenie w radzeniu sobie z takimi sytuacjami. Oferują rozwiązania, które pozwalają na wyjście z impasu i szybką finalizację transakcji.

Kiedy wyjeżdżasz i potrzebujesz szybkiej gotówki

Jeśli planujesz wyjazd, zwłaszcza na stałe, i potrzebujesz szybkiego uwolnienia kapitału, sprzedaż do skupu może być idealnym rozwiązaniem. Proces jest szybki i pozwala na uzyskanie gotówki w krótkim czasie, co ułatwia realizację dalszych planów związanych z wyjazdem.

Kiedy sprzedaż nieruchomości się nie opłaca?

Choć sprzedaż do skupu nieruchomości oznacza wygodę i bezproblemową transakcję, to nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli nie mierzysz się z presją czasu i możesz pozwolić sobie na dłuższe oczekiwanie na kupca, bardziej opłacalne będzie samodzielne wystawienie mieszkania na sprzedaż. Na rynku wtórnym, przy dobrze przeprowadzonym procesie sprzedaży, istnieje szansa na uzyskanie pełnej wartości rynkowej nieruchomości.

W szczególności, jeśli Twoje mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie, zlokalizowane w atrakcyjnej dzielnicy i wolne od obciążeń, możesz rozważyć najpierw sprzedaż na własną rękę. W skupie cena zawsze będzie niższa od wartości rynkowej lokalu.

Zamiast współpracy ze skupem możesz także rozważyć powierzenie lokalu agencji nieruchomości. Oszczędzisz w ten sposób czas i uzyskasz nieco wyższą cenę niż w skupie. Zgłoś się do nas, a polecimy Ci zaufane biuro nieruchomości, które profesjonalne wesprze proces sprzedaży Twojego mieszkania.

Ile płacą skupy nieruchomości? Sytuacja na rynku nieruchomości

Skupy oferują zazwyczaj do 90% wartości rynkowej nieruchomości. Wysokość oferty zależy od wielu czynników, takich jak:

  • lokalizacja,
  • stan techniczny nieruchomości,
  • status prawny,
  • ewentualne zadłużenie,
  • aktualne warunki rynkowe.

Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży, taka propozycja może być jednak bardziej atrakcyjna niż długotrwałe próby znalezienia kupca na własną rękę. W zamian za niższą cenę zyskujesz czas i natychmiastowy dostęp do gotówki. Dla wielu osób, zwłaszcza znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, jest to kompromis, który warto podjąć.

Musisz przy tym pamiętać, że wyceny skupów powstają na podstawie kwot transakcyjnych, a nie tych, które widzisz w ogłoszeniach w popularnych portalach. Często są one znacząco różne od realnych kwot, gdyż ogłoszeniodawcy mocno zawyżają ceny wyjściowe, by zostawić sobie pole do negocjacji. Jak podaje Narodowy Bank Polski różnica między ceną transakcyjną a ofertową na rynku wtórnym wynosi między 15 a 20%.

W skupie nieruchomości Awentin wyceny przygotowuje dział analiz, który uwzględnia wiele istotnych czynników, w tym ceny transakcyjne.

Czy warto sprzedać mieszkanie do skupu? Podsumowanie

„Skup nieruchomości – czy się opłaca” to hasło często wyszukiwane przez internautów. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Bardzo często jest to najszybszy, najwygodniejszy i najskuteczniejszy sposób na sprzedaż mieszkania.

Kiedy jednak możesz poczekać na finalizację transakcji i poświęcić nieco czasu na znalezienie klienta na rynku oraz dopełnienie formalności, warto rozważyć inne metody.

Czy warto sprzedać mieszkanie do skupu nieruchomości Awentin?

skup nieruchomości opłacalność

Jeśli zdecydujesz, że skup nieruchomości to rozwiązanie dla Ciebie, sprawdź, jaką kwotę możemy Ci zaoferować w Awentin. Wystarczy, że wypełnisz FORMULARZ wyceny, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin.

Podczas przygotowywania oferty korzystamy wyłącznie z wiarygodnych danych. Gwarantuje to, że nasza wycena jest dokładna i odzwierciedla rzeczywistą wartość mieszkania.

Wycena w Awentin jest bezpłatna i niezobowiązująca. To Ty decydujesz, czy chcesz sprzedać swój lokal właśnie nam. Jeśli Twoja decyzja będzie pozytywna, wspólnie ustalimy, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić. Pomogliśmy już wielu sprzedającym w rozwiązaniu problematycznych spraw. Zostawiliśmy ich z gotówką i uregulowaną sytuacją prawną. Czas na Ciebie!

Blog

Dokumenty do sprzedaży mieszkania 2024. Kompleksowy poradnik

jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania 2024

Planujesz sprzedać mieszkanie? Musisz zatem zadbać o komplet niezbędnych dokumentów. Odpowiednie przygotowanie papierów przyspieszy transakcję, a także zabezpieczy obie strony przed ewentualnymi problemami. Sprawdź, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są niezbędne w 2024 roku. Przeczytaj też, które z nich mogą przyspieszyć cały proces.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania?

Aby sprzedać mieszkanie, musisz przygotować komplet dokumentów, bez których transakcja u notariusza nie będzie możliwa. Są to:

  • dokumenty tożsamości i dane stron umowy,
  • tytuł własności (podstawa nabycia nieruchomości),
  • odpis z księgi wieczystej.

Dokumenty tożsamości i dane stron umowy

Aby zawrzeć umowę notarialną, w pierwszej kolejności niezbędne są dokumenty potwierdzające tożsamość stron umowy: dowody osobiste lub paszporty.

Potrzebne są dane takie jak: imiona, nazwisko, imiona rodziców, stan cywilny, numer dowodu osobistego lub paszportu, data ważności i organ wydający dokument, PESEL, adres zamieszkania.

Tytuł własności (podstawa nabycia nieruchomości)

Tytuł własności stanowi potwierdzenie, że jesteś prawowitym właścicielem mieszkania. Najczęściej jest to:

  • akt notarialny zakupu nieruchomości,
  • inna umowa, na podstawie której nieruchomość została nabyta (np. umowa zamiany, darowizny),
  • postanowienie sądu o nabyciu spadku,
  • akt poświadczenia dziedziczenia.

Bez tego dokumentu nie możesz sprzedać nieruchomości, ponieważ jest on podstawą do wpisu w księdze wieczystej.

Co, jeśli nie dysponujesz takim dokumentem? Wciąż będziesz mógł dokonać transakcji. Musisz jednak najpierw udać się do notariusza, który poświadczał nabycie przez Ciebie nieruchomości i poprosić o odpis aktu. Nie wiesz, który notariusz realizował tę usługę? Taką informację znajdziesz w księdze wieczystej nieruchomości.

Odpis z księgi wieczystej

Aktualny odpis z księgi wieczystej to dokument, który potwierdza stan prawny nieruchomości. Znajdują się tam informacje o właścicielu, powierzchni mieszkania oraz ewentualnych obciążeniach (hipoteka czy służebność).

Odpis możesz uzyskać online, przez portal Ministerstwa Sprawiedliwości, Elektroniczne Księgi Wieczyste. Dostaniesz go również w centrali Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych oraz w każdym oddziale CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Najczęściej jednak wystarczy znać numer księgi wieczystej. Na tej podstawie notariusz we własnym zakresie uzyska odpis. 

Inne dokumenty do sprzedaży mieszkania

Powyższe dokumenty są niezbędne przy sprzedaży większości mieszkań. Są jednak lokale, które wymagają dodatkowych dokumentów. Sprawdź, czy Twoja nieruchomość do nich należy, a jeśli tak – o co jeszcze musisz zadbać.

Dokumenty do sprzedaży mieszkania z kredytem

Wiele osób zastanawia się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Jest to stosunkowo proste. Nie potrzebujesz zgody banku na taką transakcję. Musisz jednak poinformować go o planach sprzedaży nieruchomości z hipoteką. Niezbędne są także dodatkowe dokumenty, o które należy wystąpić właśnie do banku:

  • zaświadczenie o saldzie kredytu,
  • informacja o prowizji za wcześniejszą spłatę,
  • promesa wydania zgody na zwolnienie zabezpieczeń przez bank po całkowitej spłacie kredytu,
  • informacja o numerze rachunku technicznego do spłaty kredytu. 

Jak zgłosić sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym w banku? W każdej instytucji procedury mogą nieco się różnić. Najlepiej skontaktuj się ze swoim bankiem telefonicznie lub wybierz się osobiście do placówki banku. W ten sposób najszybciej poznasz wszystkie niezbędne procedury i złożysz wnioski o odpowiednie dokumenty.

Dokumenty do sprzedaży mieszkania będącego wyodrębnionym lokalem

Umowa sprzedaży może dotyczyć mieszkania będącego wyodrębnionym lokalem. Wtedy, poza tytułem własności i numerem księgi wieczystej, do sprzedaży niezbędne będą:

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami czynszowymi

To dokument potwierdzający, że nie zalegasz z żadnymi opłatami na rzecz wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zaświadczenie takie wydaje zarządca nieruchomości lub spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy mieszkanie.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach od nieruchomości

Niezbędne jest również zaświadczenie z urzędu gminy, które potwierdza, że nie masz zaległości w opłacaniu podatku od nieruchomości. Dzięki niemu nowy właściciel zyskuje pewność, że nie będzie musiał odpowiadać za Twoje zobowiązania.

Zaświadczenie o braku osób zameldowanych

Jeśli w nieruchomości są zameldowane jakieś osoby, w pierwszej kolejności złóż wniosek o ich wymeldowanie. Możesz zrobić to w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, a także elektronicznie przez stronę EPUAP.

Zaświadczenie o braku zameldowanych osób otrzymasz następnie od urzędu miasta lub gminy.

Opcjonalnie konieczne mogą być także:

Zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku/darowizny

Jeśli otrzymałeś mieszkanie w spadku lub w formie darowizny, niezbędne będzie odpowiednie zaświadczenie. Potwierdza ono, że został uregulowany podatek od spadku/darowizny lub że wystąpiła sytuacja zwolnienia z tego podatku. Zaświadczenie takie wydaje urząd skarbowy.

Zaświadczenie o rewitalizacji

Dodatkowe zaświadczenie z urzędu miasta lub gminy będzie potrzebne, jeśli nieruchomość leży w obszarze rewitalizacji. Jest to teren, na którym planowane są różnego rodzaju prace, w związku z czym lokal może być objęty różnego rodzaju ograniczeniami. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest zawarcie warunkowej umowy sprzedaży, gdyż natychmiastowe przeniesienie własności nie jest możliwe.

Dokumenty do sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościowego

Specyficznym rodzajem nieruchomości jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Taki lokal nie musi posiadać własnej księgi wieczystej. Zamiast niej możesz w takiej sytuacji przedłożyć zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Powinno ono zawierać informacje o powierzchni i położeniu lokalu, a także potwierdzać, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Pozostałe dokumenty do sprzedaży mieszkania tego rodzaju są takie jak wymienione powyżej.

dokumenty do sprzedaży mieszkania pomoc

Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania w 2024? Nowość od kwietnia 2024!

Część dokumentów do sprzedaży mieszkania może być wymagana opcjonalnie, np. w sytuacji, kiedy zażąda ich nabywca nieruchomości. Dokumenty obowiązkowe są natomiast określone przez przepisy polskiego prawa. Regulacje w tym zakresie zmieniają się, dlatego – nawet jeśli to nie pierwsza Twoja nieruchomość na sprzedaż – warto sprawdzić, jakie dokumenty są niezbędne w 2024 roku.

Świadectwo charakterystyki energetycznej do sprzedaży mieszkania

Od 2024 roku, aby sprzedać mieszkanie, musisz posiadać dodatkowy dokument. Chodzi o świadectwo charakterystyki energetycznej, które zawiera informacje na temat oceny efektywności energetycznej budynku i zużycia energii. 

Obowiązek ten wynika z:

  • ustawy z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2022 r. poz. 2206).

Wystawienie dokumentu należy zlecić osobie posiadającej stosowne uprawnienia. W internecie znajdziesz wiele firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach.

Podczas podpisania umowy notariusz odnotuje przekazanie świadectwa nowemu nabywcy. Jeśli nie masz takiego dokumentu, notariusz ma obowiązek pouczyć Cię o grożącej Ci karze grzywny.

Jakie dokumenty przyspieszą cały proces sprzedaży mieszkania?

Jeśli zależy Ci na czasie, pomyśl o przygotowaniu dokumentów, które nie są wymagane, ale mogą przyspieszyć i usprawnić proces sprzedaży mieszkania.

Umowa przedwstępna sprzedaży

Spisanie umowy przedwstępnej z przyszłym nabywcą pozwala na zabezpieczenie interesów obu stron. W umowie tej określa się warunki transakcji, termin finalizacji oraz cenę. W przypadku rezygnacji jednej ze stron umowa ta daje możliwość egzekwowania roszczeń, np. w formie zadatku.

Wycena nieruchomości

Aktualna wycena nieruchomości, wykonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę, może pomóc Ci znaleźć kupca. Dzięki niej nabywca będzie miał pewność, że cena mieszkania jest adekwatna do jego wartości rynkowej.

Dokumentacja techniczna mieszkania

Przygotuj komplet dokumentów związanych z remontami, modernizacjami czy projekty techniczne mieszkania. Mogą okazać się one kluczowe dla kupującego, szczególnie jeśli lokal jest po kapitalnym remoncie lub posiada nowoczesne instalacje.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania – Zestawienie

Podczas sprzedaży mieszkania, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które przyspieszą proces transakcji. Poniżej znajdziesz tabelaryczne podsumowanie, które pomoże Ci zrozumieć, jakie dokumenty potrzebne są zawsze, a które mogą być wymagane opcjonalnie, w zależności od Twojej sytuacji. Jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, upewnij się, że masz wszystkie dokumenty gotowe i odpowiednio uporządkowane, aby uniknąć opóźnień.

dokumenty wymaganr do sprzedaży mieszkania tabela

Dokumenty do sprzedaży mieszkania – czy musisz zajmować się formalnościami?

Jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, musisz skupić się na poszukiwaniu nabywcy. W międzyczasie warto jednak przygotować odpowiednie dokumenty. Zadbaj o to, aby wszystkie papiery były aktualne i gotowe przed rozpoczęciem sprzedaży. Dzięki temu, kiedy kupiec się znajdzie, transakcja przebiegnie szybciej i sprawniej.

Zostaw nam wszelkie formalności i ciesz się spokojem

Formalności związane ze sprzedażą mieszkania Cię przerastają? Nie masz czasu lub ochoty zajmować się kompletacją potrzebnych dokumentów? Jest na to rozwiązanie. Najszybszym sposobem na pozbycie się obowiązków okołosprzedażowych może okazać się współpraca ze skupem nieruchomości. Dzięki temu nie musisz także szukać kupca. Płatność otrzymasz za to natychmiast.

Zostaw formalności w naszych rękach. Wycenimy Twoje mieszkanie w ciągu 24 godzin. Przejmiemy wszystkie sprawy związane z dokumentami do sprzedaży mieszkania i innymi problematycznymi kwestiami. Szybko wypłacimy zaliczkę, a całość transakcji zamkniemy nawet tego samego dnia. Skorzystaj z naszego FORMULARZA WYCENY, by oszczędzić czas, energię i sprzedać mieszkanie tak szybko, jak to tylko możliwe.