Zastanawiasz się, czy warto sprzedać zadłużone mieszkanie? Dla wielu właścicieli nieruchomości z długami takie rozwiązanie może być sposobem na uwolnienie się od ciążących zobowiązań. Nieruchomość obciążoną długami, w tym kredytem hipotecznym lub egzekucją komorniczą, można zbyć legalnie i bez konieczności czekania na licytacji komorniczej. Wystarczy odpowiednio się przygotować, uzyskać właściwe zaświadczenia ze spółdzielni oraz zachować transparentność wobec kupującego i wierzycieli.
Czy można sprzedać zadłużone mieszkanie?
Wielu właścicieli nieruchomości zadłużonych pyta: Czy mogę sprzedać zadłużone mieszkanie? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Sprzedaż zadłużonego mieszkania na wolnym rynku nieruchomości jest całkowicie dopuszczalna, a rynek nieruchomości przewiduje różne formy transakcji, także tych związanych ze sprzedażą zadłużonej nieruchomości z hipoteką czy komorniczym zajęciem.
Sprzedaż mieszkania z długiem wymaga jednak starannego przygotowania. Nierzadko konieczne jest zgromadzenie dokumentów potwierdzających wysokość zadłużenia nieruchomości, a także uregulowanie pewnych formalności, jak chociażby zgody na sprzedaż, jeśli umowy sprzedaży wymagają dodatkowego poświadczenia ze strony banku lub spółdzielni.
Zadłużone mieszkanie na sprzedaż. Co musisz wiedzieć?
Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, jakiego rodzaju zadłużenie dotyczy Twojego mieszkania. Jeśli wynika ono z Twoich zaległości, prawdopodobnie wiesz, wobec kogo zalegasz z opłatami. Warto upewnić się co do dokładnej kwoty zadłużenia.
Zdarza się jednak, że właściciel otrzymuje mieszkanie z problemami na przykład w spadku. Należy wtedy dokładnie zweryfikować jego sytuację prawną i ewentualne zadłużenie.
Może ono obejmować
🟥 Kredyt hipoteczny – kredyt hipoteczny stanowi zobowiązanie wobec banku i jest zabezpieczony hipoteką w księgach wieczystych i hipotece.
🟥 Zaległe opłaty wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej – czynsz, fundusz remontowy czy media. Tutaj wierzyciele mogą domagać się przelewu od kupca bądź rozliczenia długu jeszcze przed finalizacją sprzedaży.
🟥 Zajęcie komornicze – w tym przypadku komornik może blokować możliwość zbycia lokalu, jednak przy odpowiedniej strategii sprzedaż nieruchomości z długami wciąż jest możliwa.
Właściciel nieruchomości powinien wiedzieć, jaka jest dokładna wysokość zadłużenia, aby rzetelnie poinformować nabywcę. Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie z długami, pamiętaj o dokumencie potwierdzającym podstawę nabycia lokalu, np. postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia. W przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu na podstawie dziedziczenia lub darowizny może być również potrzebne zaświadczenie z urzędu skarbowego dokumentujące wywiązanie się z obowiązku podatkowego.
Jak sprzedać mieszkanie z długiem? Praktyczne porady

Sprzedaż zadłużonego mieszkania wymaga więcej przygotowań i formalności niż zbycie nieruchomości bez obciążeń. Cały proces będzie wymagał dużego zaangażowania z Twojej strony jeszcze zanim wystawisz lokal na sprzedaż.
Sprawdź, czym powinieneś się zająć, by sprzedać zadłużone mieszkanie:
1️⃣ Skontaktuj się z wierzycielami
Jeżeli zależy Ci na tym, aby sprzedać zadłużoną nieruchomość bez nieprzyjemnych niespodzianek, skontaktuj się najpierw z wierzycielami. Dowiedz się, jaka jest część kredytu odpowiadająca pozostałej do spłaty oraz czy istnieje promesa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej po spłacie zadłużenia. To kluczowe, by roszczenia banku kredytującego zostaną zaspokojone jeszcze przed przekazaniem reszty na konto sprzedającego.
2️⃣ Ustal wartość i pomyśl o obniżeniu ceny
Zadłużonych mieszkań nie sprzedaje się w cenach rynkowych, bo nowy właściciel będzie musiał uregulować dodatkowe zobowiązania lub wziąć je pod uwagę. To normalne, że cena będzie niższa niż w przypadku lokalu wolnego od długów.
3️⃣ Przygotuj niezbędne dokumenty
Oprócz dokumentów takich jak akt notarialny umowy sprzedaży (z poprzedniej transakcji), pamiętaj o zaświadczeniach wskazujących na stan zobowiązań (np. z banku, spółdzielni). Mogą to być zaświadczenia ze spółdzielni o braku zaległości lub dokumenty dotyczące spłaty zadłużenia wobec urzędu skarbowego. W razie komorniczego zajęcia przydatne będzie również pismo od komornika.
4️⃣ Podpisz umowę przedwstępną
Umowa przedwstępna bywa niezbędna, zwłaszcza jeśli kupujący zobowiązuje się do spłaty długu hipotecznego lub innego zadłużenia. W umowie można zawrzeć warunki, w których hipoteka zostanie spłacona i kiedy nastąpi wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Pamiętaj, że podpisanie aktu notarialnego umowy sprzedaży będzie kolejnym krokiem finalizującym całą transakcję.
5️⃣ Finalizacja transakcji u notariusza
Ostateczne przeniesienie własności musi nastąpić w obecności notariusza. To on dopilnuje, by hipoteka i inne długi obciążające nieruchomość zostały prawidłowo rozliczone. Zwykle część ceny trafia na rzecz banku będącego wierzycielem, a pozostała kwota zasila konto sprzedającego. Jeśli inaczej wygląda sytuacja i występuje konieczność licytacji komorniczej, warto rozważyć sprzedaż mieszkania przed licytacją, by zachować większą kontrolę nad ceną.
Sprzedaż mieszkania z hipoteką krok po kroku
Nieco inaczej jest w przypadku sprzedaży mieszkania z długiem wobec banku, czyli tzw. hipoteką. Kredyty pod zastaw nieruchomości są dziś normą, podobnie jak sprzedaż/kupno obciążonego w ten sposób lokalu.
Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką, zwłaszcza kredytem hipotecznym, jest możliwa i nie wymaga lęku przed formalnościami. Z reguły bank wydaje specjalne oświadczenie (promesa) mówiące, że po otrzymaniu kwoty kredytu odpowiadającej pozostałej do spłaty hipoteke zostanie przelana na rzecz banku będącego wierzycielem, a następnie dojdzie do wykreślenie hipoteki w księgi wieczystej. W ten sposób roszczenia banku zostaną całkowicie spłacone, a Ty odzyskasz płynność finansową.
Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką – praktyczne wskazówki
1️⃣ Weryfikacja kwoty zadłużenia w banku
Poinformuj bank o zamiarze sprzedaży mieszkania. Następnie uzyskaj od banku aktualny wykaz zadłużenia, który uwzględnia także odsetki i koszty wcześniejszej spłaty, wraz ze zgodą na wykreślenie hipoteki.
2️⃣ Umowa przedwstępna
Podpisanie umowy przedwstępnej z nabywcą umożliwia zabezpieczenie transakcji. Umowa taka zazwyczaj obejmuje zapis o spłacie hipoteki z kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania.
3️⃣ Formalności u notariusza
Sprzedaż mieszkania musi odbyć się u notariusza. Upewni się on, że kupujący przejął zobowiązania.
Jak sprzedać mieszkanie z komornikiem?
Jednym z trudniejszych rodzajów zadłużenia jest mieszkanie obciążone egzekucją komorniczą. Choć sprzedaż takiego lokalu nie jest niemożliwa, wymaga dużego zaangażowania ze strony właściciela.
Co zrobić, by sprzedaż mieszkanie z komornikiem?
1️⃣ Kontakt z komornikiem
W pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z komornikiem. Dowiesz się dzięki temu, jaka jest wysokość zadłużenia i jakie kroki trzeba podjąć, by je uregulować.
Skup nieruchomości Awentin specjalizuje się w nieruchomościach tego rodzaju. Nasi specjaliści chętnie zaoferują Ci wsparcie w kontaktach z komornikiem.
2️⃣ Dokumentacja
Następnie przygotuj odpowiednią dokumentację, w tym zaświadczenia o wysokości długu oraz decyzje komornika dotyczące egzekucji.
3️⃣ Wycena mieszkania z komornikiem
Pamiętaj, że obniżenie ceny względem cen rynkowych zrekompensuje ryzyko oraz niedogodności wynikające z zakupu mieszkania z komornikiem. Dzięki temu znacznie szybciej znajdziesz kupca.
W wycenie uwzględnij fakt, że środki ze sprzedaży mieszkania nie trafią w całości na Twoje konto. Odpowiednia część kwoty zostanie przekazana wierzycielowi, którego reprezentuje komornik.
4️⃣ Poszukiwania kupca
Poszukując kupca, powinieneś otwarcie komunikować o zajęciu komorniczym. Oszczędzisz sobie i potencjalnym nabywcom sporo czasu. Wielu z nich nie będzie bowiem zainteresowanych mieszkaniem z tego typu problemami.
5️⃣ Porada eksperta
Warto także rozważyć konsultację z prawnikiem lub doradcą specjalizującym się w nieruchomościach z problemami. Zadbasz w ten sposób o prawidłowy przebieg procesu i bezpieczeństwo transakcji zarówno dla Ciebie, jak i dla przyszłego właściciela.
Jeśli uda Ci się znaleźć nabywcę, środki z transakcji mogą zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia. Umożliwi to zdjęcie obciążeń z nieruchomości.
Czy warto sprzedać zadłużone mieszkanie do skupu?
Jeśli masz mieszkanie z długami i brak Ci czasu bądź chęci na długie poszukiwanie nabywcy, dobrym rozwiązaniem może być skup nieruchomości. Skup nieruchomości Awentin specjalizuje się w pomocy dłużnikom – oferujemy szybkie transakcje oraz przejmujemy na siebie uciążliwe formalności. W ten sposób sprzedaż zadłużonego mieszkania przebiega błyskawicznie, a Ty zyskujesz możliwość uregulowania zobowiązań.
🟩 Unikasz licytacji komorniczej i nie tracisz kontroli nad ceną.
🟩 Dostajesz gotówkę nawet w 30 dni (czasem szybciej), co pozwala spłacić zadłużenia nieruchomości bez zwłoki.
🟩 Zamykasz trudny rozdział i możesz nabyć nowy lokal w przyszłości, gdy Twoja sytuacja się poprawi.
Dzięki sprzedaży do skupu możesz też uniknąć dodatkowych kosztów oraz stresu związanego ze sprzedażą zadłużonej nieruchomości na wolnym rynku.
Aby szybko, sprawnie i bezpiecznie sprzedać zadłużone mieszkanie, skorzystaj z poniższego formularza:
Sprzedaż zadłużonego mieszkania – szansa na spokój

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką czy komornikiem jest w pełni realna. Wymaga jednak przejrzystej komunikacji z bankiem, wierzycielami i samym nabywcą. Dłużnik powinien przedstawić wszystkie dokumenty, takie jak zaświadczenie z urzędu skarbowego dokumentujące wywiązanie się z obowiązku podatkowego, czy akt poświadczenia dziedziczenia w razie potrzeby.
Jeśli chcesz sprzedać zadłużoną nieruchomość sprawnie i uchronić się przed dodatkowymi problemami, rozważ ofertę specjalistów z rynku nieruchomości – zwłaszcza skup nieruchomości taki jak Awentin, który szybko i uczciwie rozliczy transakcję. Podanie danych jest dobrowolne, a dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy.
Wierzyciele i bank nie zawsze muszą blokować Twoje plany – dzięki dobrym przygotowaniom i chęci współpracy z ich strony, sprzedaż mieszkania z długiem może przebiec płynnie. Pamiętaj też, że umowy sprzedaży wymagają formy aktu notarialnego i dopełnienia szeregu obowiązków formalnych. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z doradcą lub notariuszem.
Warto sprzedać zadłużone mieszkanie, by odzyskać płynność finansową i zacząć od nowa.