Blog

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat a zakup nowego – jak uniknąć podatku?

Liczenie podatków od sprzedaży nieruchomości.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad wcześniejszym zbyciem dotychczasowego lokum i zakupem nowego mieszkania, zanim minie 5 lat od jego nabycia. Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat bywa jednak dość skomplikowana – zarówno pod względem formalnym, jak i finansowym. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze aspekty tego procesu, w tym kwestie związane z podatkiem, a także wyjaśnimy, jak przygotować się do ewentualnej transakcji sprzedaży i jakie korzyści może przynieść zakup nowego lokum.


Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat – co musisz wiedzieć

Kiedy sprzedajesz nieruchomość przed upływem 5 lat od jego nabycia, musisz liczyć się z szeregiem formalności oraz potencjalnymi kosztami. Najważniejszą kwestią pozostaje podatek dochodowy, który może zostać nałożony w przypadku, gdy nie spełniasz warunków zwolnienia i nie możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Poniżej przedstawiamy główne zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Konieczność rozliczenia z urzędem skarbowym
    Urząd skarbowy sprawdzi, czy powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Jeśli sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od daty nabycia nieruchomości, dochód ze sprzedaży może podlegać opodatkowaniu.
  2. Własne cele mieszkaniowe
    Możesz uniknąć konieczności zapłaty podatku, jeśli przeznaczysz środki ze sprzedaży na zakup innego lokalu mieszkalnego lub na spłatę kredytu, co spełnia warunek realizacji własnych celów mieszkaniowych.
  3. Zasady obliczania wysokości podatku
    Stawka może wynosić 19% od dochodu, ale istnieją przepisy oraz ulgi, które pozwalają znacząco ograniczyć realną wartość zobowiązania.
  4. Czas na wykorzystanie ulgi
    Aby skorzystać z ulgi, warto dokładnie przeanalizować obowiązujące terminy i dopełnić wszelkich formalności, ponieważ opóźnienia mogą skutkować koniecznością uiszczenia należności.
Czy wiesz, że…
Własne cele mieszkaniowe możesz realizować nie tylko w Polsce, lecz także w dowolnym państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Warunkiem jest jednak, by urząd skarbowy – zgodnie z obowiązującymi umowami międzynarodowymi – mógł uzyskać niezbędne informacje podatkowe z kraju, w którym ponosisz koszty związane z zakupem nieruchomości lub innymi wydatkami mieszkaniowymi.

Podatek dochodowy od sprzedaży i podstawy prawne

Aby uniknąć podatku od sprzedaży lub zminimalizować jego wysokość, warto znać przepisy regulujące odpłatnego zbycia nieruchomości. W polskim prawie kluczowe znaczenie ma ustawa o podatku dochodowym, która określa, kiedy powstaje obowiązek fiskalny i jak obliczany jest podatek dochodowy. W przypadku transakcji przeprowadzanych przed upływem pięciu lat od nabycia, podatek może dotyczyć całej kwoty zysku, jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają uniknąć nadmiernych obciążeń.

Najczęściej można skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Polega ona na tym, że jeśli sprzedajesz lokal i chcesz kupić nowe mieszkanie w celu zaspokojenia własnych potrzeb, możesz przeznaczyć część lub całość uzyskanych ze sprzedaży środków na nową inwestycję, unikając tym samym zapłaty podatku dochodowego od części dochodu. Jednakże, aby w pełni zapobiec konieczności rozliczenia z urzędem skarbowym, należy trzymać się wyznaczonych terminów i pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu transakcji.

Podatek płaci się od zysku. Jeżeli kupiłeś mieszkanie za 200.000 PLN,  a chcesz sprzedać je za 300.000 PLN, to podatek zapłacisz od kwoty 100.000 PLN, ponieważ w takim przypadku zakup jest kosztem. Warto zaznaczyć także, że wydatki takie jak opłaty notarialne, remont, koszt pośrednika, czy nawet podatek PCC wliczają się do kosztów i pomniejszają kwotę, od której nalicza się podatek dochodowy. Na wszystkie koszty musisz mieć odpowiednie potwierdzenia, np.: umowy, faktury. Jeżeli jednak dostałeś nieruchomość w drodze darowizny, to wtedy podatek naliczany jest od całości kwoty, za którą chcesz ją sprzedać.

Jak obliczyć koszty i zapłacić podatek?

Jeśli musisz zapłacić podatek po dokonaniu zbycia nieruchomości, pierwszym krokiem jest ustalenie dochodu, czyli różnicy między ceną jaką zapłaciliśmy przy nabyciu a kwotą uzyskaną z transakcji. Następnie oblicza się stawkę według obowiązujących przepisów, biorąc pod uwagę ewentualne odliczenia. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach nie będziesz płacić podatku, jeśli zdecydujesz się zainwestować we własne cele mieszkaniowe. Wówczas urząd skarbowy wymaga złożenia odpowiedniej deklaracji w terminie do końca kwietnia roku następującego po dacie sprzedaży. Aby uniknąć ewentualnych kar, zawsze przechowuj dowody poniesionych kosztów oraz dokumenty potwierdzające zakup nieruchomości.

Warto pamiętać, że jeżeli międzyczasie dokonywałeś modernizacji lokalu lub ponosiłeś inne nakłady, mogą one wpłynąć na wartość lokalu, co należy uwzględnić przy obliczaniu potencjalnego dochodu. Mimo że ulga z tytułu sprzedaży mieszkania po upływie 5 lat jest automatyczna, zawsze warto przechowywać dokumenty potwierdzające datę nabycia oraz ewentualne nakłady poniesione na mieszkanie, by w razie potrzeby móc je przedstawić w urzędzie skarbowym.

Praktyczny przykład: jak nasza wiedza pozwoliła zaoszczędzić 50 tys. zł na podatku

W ostatnim czasie pomogliśmy klientowi, który chciał sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia. Z uwagi na obowiązujące przepisy i chęć uniknięcia nadmiernego obciążenia fiskalnego, doradziliśmy mu zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży już w październiku, lecz z terminem finalizacji przeniesionym na koniec stycznia kolejnego roku. Dzięki temu upłynęło pełne pięć lat kalendarzowych liczone od końca roku, w którym klient nabył nieruchomość.

Efekt był taki, że podatek dochodowy nie musiał zostać zapłacony, a nasz klient zyskał pewność transakcji, ponieważ od października miał już zagwarantowanego nabywcę, który wpłacił zaliczkę. Dzięki tej strategii udało się zaoszczędzić aż 50 tys. zł na potencjalnym zobowiązaniu podatkowym. Jest to doskonały przykład na to, jak znajomość przepisów, terminów oraz umiejętne planowanie sprzedaży mieszkania mogą realnie przełożyć się na korzyści finansowe.


Zakup nowego mieszkania w ramach wymiany lokalu

Decyzja o zmianie lokalu często wiąże się z tym, że chcesz sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat, by następnie sfinansować zakup nowego mieszkania. W takim przypadku istotne jest, aby dokładnie przeanalizować koszty i korzyści płynące z tej operacji. Skoro sprzedajesz mieszkanie lub dom, warto zadbać o konkurencyjną cenę i atrakcyjną prezentację oferty, jednocześnie pamiętając o zobowiązaniach podatkowych.

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy przede wszystkim przeznaczyć przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w określonym przepisami czasie. Z ulgi tej mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i współwłaściciele nieruchomości, którzy dokonują sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od jego nabycia. Istotne jest, aby zakupu nowego lokalu (lub spłaty kredytu zaciągniętego na ten cel) dokonać w ciągu 3 lat od końca roku, w którym doszło do zbycia nieruchomości.

Dodatkowo, nabyty lokal – czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym – musi służyć potrzebom mieszkaniowym podatnika, a nie stanowić inwestycji nastawionej wyłącznie na zysk. Spełnienie tych warunków pozwala na skuteczne ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie obowiązku płacenia podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Warto przy tym pamiętać o zgłoszeniu swojej decyzji do urzędu skarbowego oraz właściwym udokumentowaniu przeznaczenia środków – ułatwi to ewentualne postępowania wyjaśniające w przyszłości.


Strategia transakcji – jak przygotować się do skutecznej sprzedaży i zakupu nieruchomości?

Skuteczna strategia sprzedaży nieruchomości wymaga wcześniejszego określenia optymalnej ceny, opartej na aktualnej wartości nieruchomości. Warto uwzględnić sytuację na lokalnym rynku, stan techniczny lokalu oraz potencjał inwestycyjny. Aby transakcja przebiegła sprawnie, zadbaj o skompletowanie niezbędnych dokumentów potwierdzających Twoje prawo do zbycia nieruchomości i aktualny stan prawny lokalu.

Jeśli planujesz jednocześnie nabycia nieruchomości w celu dalszej inwestycji lub zaspokojenia własnych potrzeb, ustal harmonogram działań, by uniknąć problemów z płynnością finansową. Przeanalizuj, czy środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania pokryją wkład własny przy kredycie hipotecznym, bądź czy będziesz potrzebować dodatkowych źródeł finansowania. Pamiętaj, że dobrze zaplanowana transakcja pozwala maksymalnie wykorzystać dostępne ulgi i uniknąć niespodziewanych kosztów.

Czy wiesz, że…
Według niektórych badań, średni czas zamieszkiwania w jednym lokalu w dużych miastach Polski wynosi około 7 lat. Po tym okresie spora część właścicieli decyduje się na przeprowadzkę do innej dzielnicy czy większego mieszkania. Ta prawidłowość ma znaczenie m.in. przy planowaniu inwestycji i zakupie mieszkań z myślą o odsprzedaży z zyskiem.

A co ze sprzedażą mieszkania po upływie 5 lat?

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i planujesz sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat od jego nabycia, w większości przypadków nie musisz obawiać się obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Zgodnie z przepisami o odpłatnym zbyciu nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat (liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym mieszkanie zostało kupione), dochód ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. To znacznie upraszcza cały proces i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów fiskalnych.

Jeżeli nieruchomość zakupiłeś w lutym 2019 r., to 5 lat liczymy od stycznia następnego roku, czyli od stycznia 2020 r. Zatem 5 lat upłynie po 31 grudnia 2024 r. Zatem, jeśli sprzedałeś nieruchomość w 2024 r. będziesz mieć obowiązek złożenia zeznania i zapłacenia podatku (jeśli nie skorzystasz ze zwolnienia). Natomiast, jeżeli nieruchomość nabyta w 2019 r. zostanie sprzedana w 2025 r. nie będziesz musiał składać zeznania oraz płacić podatku PIT.

Program „Pierwsze klucze” – nowe możliwości dla kupujących

W ostatnim czasie na horyzoncie pojawił się rządowy programPierwsze klucze”, który ma ułatwić osobom kupującym mieszkanie czy dom skorzystanie z preferencyjnych warunków finansowania. Program ma na celu wsparcie tych, którzy zdecydowali się kupić nowe lokum po sprzedaży starej nieruchomości, a jednocześnie obawiają się wysokich obciążeń podatkowych. Dzięki inicjatywie „Pierwsze klucze” część kosztów może zostać zredukowana lub rozłożona w czasie, co szczególnie ważne jest dla młodych rodzin oraz osób planujących sprzedaż mieszkania i zakup nowego w niedługim odstępie czasu.

Warto pamiętać, że warunki uczestnictwa w programie uzależnione są od wielu czynników, w tym dochodów, wieku czy formy zatrudnienia. Zanim zatem przystąpisz do „Pierwszych kluczy”, warto dokładnie przeanalizować własną sytuację finansową i sprawdzić, czy faktycznie pomoże on uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości lub zoptymalizować koszty związane z kupnem kolejnego lokalu.


Czy sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat to dobra decyzja?

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od jego zakupu może być dobrą decyzją, jeśli planujesz kolejną inwestycję lub potrzebujesz dodatkowych środków na inne cele. Należy jednak pamiętać o obowiązujących przepisach i zasadach rozliczania podatku, aby uniknąć nadmiernych kosztów. Przede wszystkim sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej, oraz czy inwestycja w zakup nieruchomości przeznaczonej na własne cele pozwoli Ci na całkowite wyłączenie obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Jeżeli chcesz przeprowadzić taką transakcję w sposób szybki i bez zbędnych formalności, rozważ współpracę z firmą skupującą nieruchomości. Dzięki profesjonalnemu wsparciu i doświadczeniu specjalistów masz szansę na pomyślne zamknięcie sprzedaży przed upływem 5 lat oraz udany zakup mieszkania lub dom.
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w całym procesie – od wyceny lokalu, przez formalności, aż po finalizację umowy sprzedaży

A jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości w temacie nieruchomości i podatków, to sprawdź, co pisze na ten temat oficjalna strona rządowa.

Blog

Czy komornik może zająć mieszkanie własnościowe, którego jestem współwłaścicielem?

Zastanawiasz się, czy komornik może zająć mieszkanie w sytuacji, gdy jesteś jedynie współwłaścicielem? Wiele osób obawia się, że egzekucja komornicza doprowadzi do utraty mieszkania lub domu, zwłaszcza jeśli dług powstał u jednego z udziałowców. W praktyce wniosek wierzyciela uruchamia postępowanie egzekucyjne, w ramach którego komornik ma prawo zająć różne elementy majątku dłużnika – w tym udział w nieruchomości dłużnika. Jednak komornik nie może zająć automatycznie całego mieszkania, jeśli pozostałe udziały należą do innych współwłaścicieli.

Warto pamiętać, że komornik może zająć nieruchomość wyłącznie na podstawie odpowiedniego tytułu wykonawczego i po wszczęciu egzekucji. Komornik wzywa dłużnika do zapłaty, a jeśli nie uzyska środków z prostszych źródeł (np. z wynagrodzenia za pracę), może skierować działania ku nieruchomości dłużnika. Wtedy rozpoczyna się egzekucja z nieruchomości – proces bardziej złożony, w którym komornik ma prawo zająć tylko udział należący do zadłużonego współwłaściciela. Jednocześnie komornik może zająć mieszkanie własnościowe współwłaściciela-dłużnika, lecz nie dotyczy to automatycznie całej nieruchomości.


Jak wygląda zajęcie mieszkania przez komornika krok po kroku?

  1. Wszczęcie egzekucji z nieruchomości
    Na początku wierzyciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a następnie – na podstawie tej klauzuli – kieruje wniosek wierzyciela do komornika. Wówczas komornik podejmuje działania mające na celu ściągnięcie długu.
  2. Komornik wzywa dłużnika do zapłaty
    To etap, w którym dłużnik otrzymuje pismo z żądaniem uregulowania należności. Jeżeli jednak zadłużenia nie da się pokryć szybko (np. z rachunku bankowego), komornik zajmuje kolejne składniki majątku, w tym może zająć nieruchomość.
  3. Opis i oszacowanie wartości nieruchomości
    Aby sprzedać udział w mieszkaniu, komornik dokonuje procedury zwanej „opis i oszacowanie”. Na tym etapie biegły dokonuje wyceny nieruchomości, określając wartości nieruchomości na potrzeby licytacji. Niekiedy potrzebne jest też szczegółowe oszacowanie całej nieruchomości, by ustalić, jaka część należy do dłużnika.
  4. Wpis w księdze wieczystej
    Po zajęciu udziału, w księgi wieczystej pojawia się wpis o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym. Ma to na celu poinformowanie osób trzecich o ewentualnych roszczeniach.
  5. Termin licytacji nieruchomości
    Komornik wyznacza datę licytacji, na której możliwa będzie sprzedaż współwłasności. Następnie komornik ogłasza termin licytacji w odpowiednich źródłach (np. tablice ogłoszeń w sądzie).
  6. Licytacja komornicza
    Podczas pierwszej licytacji mieszkania lub udziału w nim cena wywoławcza wynosi zwykle 3/4 części sumy oszacowania. Jeśli sprzedaż się nie powiedzie, organizowana jest kolejna licytacja – wówczas cena może spaść nawet do 2/3 wartości. W razie dalszego braku chętnych, komornik może złożyć stosowne wnioski o kolejną licytację nieruchomości.
Czy wiesz, że…
Zdarzają się przypadki, w których udział w nieruchomości zostaje sprzedany na licytacji komorniczej za ułamek swojej rynkowej wartości, bo niewielu kupujących jest zainteresowanych wejściem we współwłasność z obcymi osobami. Bywało, że mieszkania warte kilkaset tysięcy złotych sprzedawano za niewiele ponad kilkadziesiąt tysięcy!

Udział w nieruchomości a egzekucja komornicza długu

Zgodnie z przepisami, komornik może zająć jedynie ten udział w nieruchomości, który należy do dłużnika. Oznacza to, że komornik nie ma prawa objąć egzekucją udziału innych osób, jeśli nie są one zobowiązane do spłaty długu. Zajęcie mieszkania nie dotyczy więc współwłaścicieli wolnych od zobowiązań – jednak w praktyce sprzedaż części lokalu może znacząco utrudnić korzystanie z niego.

W niektórych przypadkach sprzedaż jest utrudniona, bo udział nie jest wyodrębniony fizycznie. Jeśli dojdzie do sprzedaż udziału w nieruchomości na licytacji, nabywca uzyskuje prawo do współposiadania lokalu. Dla pozostałych udziałowców oznacza to konieczność dzielenia mieszkania z obcym nabywcą. Dlatego wielu współwłaścicieli woli samodzielnie sprzedać nieruchomość (za zgodą wszystkich stron) i podzielić się pieniędzmi, niż dopuścić do licytacji udziału w nieruchomości.


Czy da się uniknąć egzekucji z nieruchomości dłużnika?

Jeżeli chcesz uniknąć egzekucji z nieruchomości, warto działać szybko. Im wcześniej rozpoczniesz negocjacje z wierzycielem, tym większa szansa na polubowną spłatę długu. Możesz starać się o rozłożenie zobowiązania na raty lub o inną formę ugody. Często lepiej spłacić dług zawczasu, niż doprowadzić do zajęcia komorniczego i późniejszej licytacji.

Komornik ma obowiązek szukać najmniej uciążliwego sposobu na egzekucję, jednak jeśli dłużnik nie podejmuje współpracy, to w konsekwencji komornik może przejść do sprzedaży bardziej wartościowych składników majątkowych, takich jak mieszkanie czy dom. Dlatego zawsze warto rozważyć polubowne formy spłaty zadłużenia, zanim komornik zajmie lokal.


Sprzedaż całego mieszkania czy sprzedaż udziału?

➡️ Sprzedaż mieszkania na licytacji

W sytuacji, gdy komornik wzywa dłużnika do zapłaty bezskutecznie, możliwa jest sprzedaż mieszkania na licytacji. Taka licytacja może obejmować zarówno udział w nieruchomości, jak i całe mieszkanie, jeżeli wszyscy współwłaściciele wyrażą zgodę na zającie całej nieruchomości. W praktyce jednak wspólna zgoda bywa trudna do uzyskania, co często kończy się jedynie zbyciem udziału należącego do dłużnika.

➡️ Sprzedaż udziału w nieruchomości na licytacji

Jeśli współwłaściciele nie chcą lub nie mogą sprzedać całej nieruchomości, dochodzi do sprzedaży udziału w nieruchomości na licytacji. Wówczas nabywca kupuje udział, a następnie ma prawo do mieszkania w danym lokalu wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami. W praktyce często jest to niekomfortowe dla wszystkich stron.

Czy wiesz, że…
Choć egzekucja z nieruchomości kojarzy się głównie z długami hipotecznymi, w praktyce coraz częściej powodem zajęcia jest niespłacony kredyt konsumencki, zaległości alimentacyjne czy nawet długi przedsiębiorców. Wysokie koszty procesowe sprawiają, że komornicy chętnie sięgają po nieruchomość, jeśli dłużnik nie ma innego majątku.

Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnego skupu nieruchomości?

Kiedy sytuacja majątkowa jest trudna, a zadłużenie uniemożliwia szybkie działanie, dobrym rozwiązaniem może być skup nie ruchomości, taki jak Awentin, który w ramach takiej usługi oferuje:

  • Szybką sprzedaż nieruchomości (transakcja bywa finalizowana w ciągu kilku dni, a czasem nawet w 24 godziny),
  • Pomoc w sprawach formalnych (w tym opis i oszacowanie wartości nieruchomości),
  • Możliwość pokrycia długu bez czekania na długotrwały proces sprzedaży na otwartym rynku nieruchomości.

Dzięki temu można sprzedać mieszkanie jeszcze przed licytacją komorniczą, uzyskując środki na spłatę zobowiązań i chroniąc się przed obecnością przypadkowego nabywcy w lokalu. Jeśli nie chcesz, by komornik zajął Twoje mieszkanie, a zależy Ci na szybkim zastrzyku gotówki, kupno mieszkania przez wyspecjalizowaną firmę to często najkorzystniejsza i najbezpieczniejsza opcja.


Praktyczne porady, by ochronić mieszkania lub nieruchomości przed komornikiem

  • Pilnuj zobowiązań: Regularna spłata rat i kontakt z wierzycielem w razie kłopotów finansowych to podstawa, aby nie dopuścić do długu, przez który komornik może zająć mieszkanie.
  • Rozważ mediacje: Jeśli konflikt dotyczy kilku współwłaścicieli, profesjonalny mediator może pomóc wypracować wspólne stanowisko w sprawie spłaty długu.
  • Buduj fundusz rezerwowy: W przypadku zadłużenia jednego z udziałowców, odłożone środki pozwalają szybko zareagować i uniknąć egzekucji nieruchomości.
  • Zbadaj przepisy: Upewnij się, co może, a czego komornik nie ma prawa zająć. W określonych przypadkach przepisy chronią niewielkie lokale i podstawowe wyposażenie.
  • Konsultuj się z prawnikiem: W razie wątpliwości zawodowy doradca ułatwi przejście przez postępowanie egzekucyjne i ewentualną licytację nieruchomości.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w sprzedaży lub chcesz dowiedzieć się, czy komornik może zająć mieszkanie w Twojej konkretnej sytuacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy oszacować i zaproponujemy korzystne warunki transakcji. Działamy błyskawicznie, oszacowanie całej nieruchomości czy sprzedaż udziałów to nasza specjalność – nie zwlekaj i uniknij egzekucji swojej nieruchomości już dziś!

Blog

Jak działa skup nieruchomości za gotówkę? Obalamy mity na temat firm skupujących nieruchomości. [+WIDEO]

Blisko 4% rynku nieruchomości sprzedaje się znacząco poniżej wartości rynkowej. Część z nich kupują firmy profesjonalnie zajmujące się skupem nieruchomości. Jak przebiega sprzedaż nieruchomości do skupu i kto zyskuje na takiej transakcji? Przeczytaj, jak jest naprawdę!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto korzysta z usług skupów nieruchomości,
  • dla kogo skup nieruchomości nie jest odpowiednim rozwiązaniem,
  • czym różni się skup nieruchomości od agencji nieruchomości,
  • czym różni się skup nieruchomości od działalności fliperskiej,
  • jak działa skup nieruchomości,
  • ile płacą skupy nieruchomości,
  • jak działa Awentin.

Kto korzysta z usług skupów nieruchomości?

Dlaczego właściciele mieszkań mieliby sprzedawać je poniżej wartości rynkowej? Powodów jest wiele.

  • Zdarza się, że klienci chcą po prostu zamienić nieruchomości na pieniądze bez uciążliwego procesu sprzedaży: przygotowywania lokalu, wystawiania ogłoszenia, odbierania dziesiątek telefonów, współpracy z pośrednikami itd.
  • Ważnym powodem są także wyzwania prawne związane z nieruchomością. Sprawy własnościowe, lokatorzy zajmujący mieszkanie, brak księgi wieczystej — tego rodzaju sprawy wymagają wiedzy i czasu, by je uregulować. Nierzadko korzystniej jest obniżyć cenę i zostawić problemy prawne do rozwiązania osobom, które się na tym znają.
  • Dla niektórych właścicieli liczy się przede wszystkim czas. Zobowiązania finansowe, na przykład konieczność spłaty długu, powodują, że nie mogą oni czekać na kupca na wolnym rynku. Może to potrwać nawet kilka miesięcy, natomiast skup pomaga sfinalizować transakcję już w kilka dni. To samo dotyczy właścicieli, którzy przebywają na stałe za granicą lub planują wyjazd.
  • Czasami pojawia się także sytuacja, w której nowy właściciel, po otrzymaniu nieruchomości w spadku nie ma czasu ani gotówki na remont. W takim wypadku sprzedaż do skupu, który oferuje gotówkę od ręki może okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem. Właściciel nie musi wtedy zaprzątać sobie głowy przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.
  • Nie zawsze sprzedaż po niższej cenie oznacza stratę finansową. Jeśli mieszkanie jest zadłużone, każdy kolejny dzień wiąże się z rosnącym zobowiązaniem. Szybka sprzedaż, nawet poniżej ceny rynkowej, może wtedy oznaczać zysk właściciela.
W Awentin kupiliśmy nieruchomość zadłużoną na 200 tys. zł. Odsetki wynosiły aż kilka tysięcy złotych dziennie, ponieważ właściciele mieli kredyt obrotowy w firmie. W sumie wynosiły już kilkaset tysięcy złotych. W tej sytuacji każdy dzień był na wagę złota. Pomogliśmy im i sfinalizowaliśmy transakcję w niecały tydzień, dzięki czemu mogli odetchnąć z ulgą!
  • Są także sytuacje, kiedy właściciel z powodów osobistych czy emocjonalnych chce jak najszybciej pozbyć się nieruchomości. Bardziej niż na zysku zależy mu na sprawnym załatwieniu spraw formalnych i organizacyjnych.
  • Jest wreszcie grupa klientów, dla których liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo prawne. Są w stanie sprzedać nieruchomość taniej, pod warunkiem że mają pewność bezpiecznej transakcji, zgodnej z przepisami.

Dla kogo skup nieruchomości nie jest odpowiednim rozwiązaniem?

Skup nieruchomości nie będzie z pewnością satysfakcjonującym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą uzyskać za nią jak najwyższą cenę. Firma tego rodzaju nie może takiej zaoferować.

Także, jeśli potencjalny klient ma dużo czasu i nie spieszy się ze sprzedażą, warto, aby skorzystał najpierw z innych możliwości.

W Awentin, jeżeli widzimy, że klient nie jest gotowy na szybką sprzedaż i adekwatne obniżenie ceny, sugerujemy inne rozwiązania, na przykład współpracę z pośrednikiem nieruchomości. Polecamy konkretną osobę lub firmę z danego regionu, która pomoże mu sprzedać lokal po cenie rynkowej.

Cezary Nocula, Założyciel Awentin

Skup nieruchomości a agencja nieruchomości

Czym różni się skup nieruchomości od tradycyjnego pośrednictwa nieruchomości? 

Skup nabywa nieruchomość bezpośrednio od właściciela. Nie szuka klienta na rynku, więc cała transakcja może odbyć się nawet w kilka dni. Nie pobiera prowizji i nie ma w tym przypadku żadnych dodatkowych, ukrytych opłat (a przynajmniej nie powinno ich być). Wszystkie koszty pokrywa skup i z reguły jest to dużo szybsze i sprawniejsze niż w przypadku pośrednika.

Biuro nieruchomości zaś pobiera prowizję, a proces sprzedaży trwa dużo dłużej. Może ciągnąć się tygodniami, miesiącami, a nawet latami — szczególnie w przypadku nieruchomości z problemami prawnymi, technicznymi czy w złym stanie. Takie trudne nieruchomości stanowią ryzyko dla potencjalnych kupujących i może upłynąć wiele czasu, zanim znajdzie się zainteresowany kupiec. Dodatkowo nie każda agencja podejmie się pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości z problemami.

Sprzedaż mieszkania a fliperzy

Zdarza się, że potencjalni klienci skupów nieruchomości mają obawy przed współpracą ze względu na mity dotyczące tego rodzaju firm. Jednym z nich jest mylenie ich z działalnością fliperską. Co różni te dwa rodzaje działalności?

Główna różnica polega na skali i formie prowadzenia działalności. Skupy nieruchomości to zwykle zorganizowane firmy, gdzie pracuje kilka czy kilkanaście osób. Działają na większą skalę niż fliperzy, którzy z reguły prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, zajmujące się wyłącznie kupnem i sprzedażą nieruchomości.

Czasami fliperami są osoby prywatne, które po prostu kupują nieruchomość na siebie. Następnie sprzedają ją, a właściciel nawet nie wie, że ktoś zrobił to inwestycyjnie.

Skąd fliperzy mają kapitał? Niekiedy są to własne oszczędności, czasem kredyty inwestycyjne lub zewnętrzni inwestorzy, którzy kupują nieruchomość na siebie i pożyczają kapitał na daną inwestycję.

Skup nieruchomości dysponuje własnym kapitałem „od ręki”, ponieważ zawsze musi być gotowy na szybką finalizację — to jedna z głównych potrzeb klientów skupów.

Nasza rada…
Planujesz współpracę ze skupem, który działa na terenie całej Polski? Weź pod uwagę, że jeśli na przykład firma jest z Torunia, a Twoja nieruchomość znajduje się na Mazurach, to jej przedstawiciel raczej nie przyjedzie na spotkanie. Takie skupy współpracują zwykle z lokalnymi partnerami, którym przekazują klientów do obsłużenia. Warto więc sprawdzić także docelowego kontrahenta, z którym podpiszesz umowę.

Jak działają firmy oferujące szybki skup nieruchomości za gotówkę?

Czas to pieniądz - nieruchomości.

Poza flipperami klienci kojarzą skupy z nieuczciwymi praktykami, żerowaniem na trudnościach finansowych właścicieli, kupowaniu za półdarmo i sprzedaży za krocie. Tymczasem w rzeczywistości działalność większości skupów jest transparentna i w pełni zgodna z prawem.

KROK 1: Kontakt i badanie potrzeb

Zwykle pierwszym krokiem do rozpoczęcia współpracy ze skupem nieruchomości jest kontakt telefoniczny lub wypełnienie formularza na stronie internetowej.

W Awentin rozmawiamy z klientem, badamy jego potrzeby. Wstępnie podpowiadamy w kwestiach prawnych. Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani odkupem, to staramy się pokierować klienta. Podpowiadamy, jak taką sprawę może rozwiązać samodzielnie, albo do kogo się zwrócić.

Cezary Nocula, Założyciel Awentin

KROK 2: Wycena

Na podstawie informacji podanych przez klienta powstaje wycena nieruchomości. Następnie odbywają się negocjacje i rozmowy, czy oczekiwania klienta i oczekiwania firmy są zbieżne.

KROK 3: Planowanie transakcji

Jeśli tak jest, przechodzimy do planowania transakcji, kompletowania dokumentów, ustalenia spotkania na nieruchomości. W Awentin na każdym kroku podpowiadamy, co i jak zorganizować.

KROK 4: Spotkanie u notariusza i wypłata gotówki

Choć nad wszystkim czuwa notariusz, to warto też samemu sprawdzić kontrahenta. Zweryfikuj opinie na temat skupu nieruchomości, sprawdź, czy działa uczciwie i rzetelnie, a także jak długo jest na rynku.

Sprzedaż nieruchomości – ile płacą skupy?

Czy rzeczywiście skupy nieruchomości odkupują mieszkania za półdarmo? A może kwoty te są wyższe? W końcu niektóre firmy reklamują na swoich stronach, że są w stanie zapłacić 100% wartości rynkowej. Jak jest naprawdę?

Każdy skup ma swój model biznesowy, jednak ogólna zasada jest taka, że firmy oferują około 80% wartości rynkowej. Wartość rynkowa to inaczej cena transakcyjna, czyli taka, za którą mieszkanie lub dom realnie się sprzedają. Są one zwykle dużo mniejsze od cen ofertowych, czyli tych, które można znaleźć na portalach ogłoszeniowych.

W przypadku nieruchomości z wadami prawnymi (np. dziki lokator, udział w nieruchomości, dożywocie itp.) oferty skupów są znacznie niższe. Mogą wynosić około 50%, a nawet 20% wartości rynkowej.

Takie kwoty mają jednak swoje uzasadnienie. Problemy prawne oznaczają duże ryzyko i sporo pracy do wykonania dla firmy odkupującej lokal. Przykładowo w przypadku dzikich lokatorów polski system prawny nie pomaga i z reguły firmy stosują różne kosztowne metody, żeby się ich pozbyć.

Nasza rada…
Skup nieruchomości proponuje Ci bardzo atrakcyjną ofertę? Cena znacznie przewyższa propozycje innych firm? Uważaj, zanim zdecydujesz się na współpracę! Taka firma może mieć nieuczciwe zamiary lub ukryty interes, niekoniecznie zbieżny z Twoim. Zdarza się, że wcześniejsza oferta jest zmieniana tuż przed samym aktem notarialnym. Przykładowo proponowana wycena w wysokości 400 tys. zł jest obniżana o 100 tys. zł, kiedy klient ma już „nóż na gardle”.

Jak działa skup nieruchomości Awentin?

Wiesz już, jak działają firmy oferujące szybki zakup nieruchomości. A jak działa Awentin?

Przede wszystkim pomaga szybko i bez stresu sprzedać nieruchomość. Szczycimy się tym, że zmieniamy nieruchomości w gotówkę, a klientów w partnerów.

Co to oznacza? Że jesteś naszym partnerem w biznesie i tak Cię traktujemy – po partnersku. Wspieramy Cię na każdym kroku. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji. Udowadniamy, że biznes i empatia mogą iść w parze. Dodatkowo, przeprowadzimy Cię przez cały proces sprzedaży takiej nieruchomości.

A przede wszystkim działamy błyskawicznie, bo wiemy, że zwykle na tym najbardziej zależy naszym klientom. Wycena nawet w ciągu 24 godzin od zgłoszenia, zadatek w Twoich rękach jeszcze przed ostateczną finalizacją, zamknięcie transakcji nawet w kilka dni. To właśnie Awentin!

Sprawdź naszą pełną ofertę lub skontaktuj się z nami. Wspólnie ustalimy, jak możemy Ci pomóc.

Blog

Skup nieruchomości z problemami prawnymi. Szybkie rozwiązania trudnych sytuacji.

Problemy prawne przy sprzedaży nieruchomości.

Posiadasz nieruchomość z skomplikowaną sytuacją prawną lub innymi problemami? Jej sprzedaż może być skomplikowana. Takie lokale odstraszają potencjalnych kupujących, którzy nie chcą podejmować ryzyka. Proces sprzedaży na rynku nieruchomości trwa kilkukrotnie dłużej niż w przypadku nieruchomości bez problemów. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się firma zajmująca się skupem nieruchomości za gotówkę. Sprawdź, co zyskasz dzięki sprzedaży nieruchomości do skupu.

Co to jest skup nieruchomości?

Skup nieruchomości to usługa, którą oferują firmy specjalizujące się w szybkim odkupie nieruchomości. Nabywają lokale bez względu na ich stan prawny czy inne problemy, oferując nawet do 90% transakcyjnej wartości nieruchomości.

Firma skupująca nieruchomości zapewnia szybki proces sprzedaży, bez dodatkowych komplikacji i formalności, które pojawiają się przy tradycyjnej sprzedaży na rynku nieruchomości. Dzięki temu cała transakcja może zamknąć się nawet w kilka dni.

Skup nieruchomości z problemami prawnymi to idealne rozwiązanie, jeśli nie masz czasu ani środków na regulowanie kwestii prawnych lub własnościowych, spłacanie zadłużenia, kosztowne remonty itd.

Skup mieszkań z niejasnym stanem prawnym – najczęściej spotykane problemy

Nieruchomości z problemami mogą obejmować różne typy komplikacji, które znacząco utrudniają ich sprzedaż na wolnym rynku. Do najtrudniejszych należą mieszkania i domy z nieuregulowaną sytuacją prawną. Ich sprzedaż może niekiedy wydawać się niemożliwa.

Problemy prawne

Najczęstsze wyzwania prawne związane z nieruchomościami to:

  • brak księgi wieczystej,
  • nieuregulowany stan własności,
  • brak zgody współwłaścicieli na sprzedaż danej nieruchomości,
  • niewydzielony lokal mieszkaniowy jako odrębna własność w budynku.
Czy wiesz, że…
Polskie prawo nie reguluje, w jakim czasie sąd powinien rozpatrzyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Zwykle trwa to kilka miesięcy. Są jednak sposoby, by przyspieszyć cały proces. W Awentin dobrze je znamy i korzystamy z nich dla naszych klientów.

Problemy prawne mogą również dotyczyć sytuacji, gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką lub innymi zobowiązaniami finansowymi.

Takie komplikacje prawne mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych nabywców. Zanim więc zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości ze złym stanem prawnym, warto je rozwiązać. To jednak będzie wymagało czasu, zaangażowania, wiedzy prawnej, a nierzadko także dodatkowych środków finansowych.

W takim razie, czy to sytuacja bez wyjścia? Z pewnością nie!

Historia klienta Awentin
Szybka sprzedaż mieszkania z problemami prawnymi.

Klient: Piotr, 58 lat, Kraków
Problem:
Piotr odziedziczył mieszkanie po zmarłym ojcu, jednak okazało się, że nieruchomość miała nieuregulowany stan prawny – nie było księgi wieczystej. Dodatkowo w spadek był zaangażowany kuzyn, który mieszkał za granicą i nie odpowiadał na próby kontaktu. Piotr chciał sprzedać mieszkanie, ale ze względu na te komplikacje nie znalazł kupca na wolnym rynku.

Rozwiązanie:
Zgłosił się do nas, a my przejęliśmy całość formalności. W ciągu dwóch tygodni udało się uregulować sprawy spadkowe i założyć księgę wieczystą. Dzięki naszym specjalistom udało się także uzyskać zgodę kuzyna na sprzedaż.

Finalizacja transakcji:
Po uregulowaniu statusu prawnego odkupiliśmy mieszkanie od Piotra za satysfakcjonującą kwotę 650.000 ZŁ. Środki otrzymał natychmiast po podpisaniu umowy sprzedaży i mógł ulżyć po spłacie wszystkich zobowiązań.

Dzięki naszej pomocy Piotr szybko pozbył się problematycznej nieruchomości i mógł bez przeszkód zainwestować pieniądze w nowy dom pod Krakowem.

Rozwiązanie trudnej sytuacji prawnej

Jednym z możliwych rozwiązań jest skup nieruchomości z problemami prawnymi. W Awentin wielokrotnie pomagaliśmy naszym klientom w sytuacjach, które wydawały się nie do pokonania. Jesteśmy frimą z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości oraz obszerną wiedzą prawną. Współpracujemy ze specjalistami, którzy doradzają i podpowiadają, jak wyjść nawet z najtrudniejszych kłopotów prawnych.

Jeśli tylko możemy, przejmujemy na siebie wszelkie formalności i problemy prawne. A Ty masz je z głowy w ciągu kilku dni.

Jak działa skup nieruchomości z niejasną sytuacją prawną?

Proces skupu nieruchomości jest prosty i przejrzysty. Naszym priorytetem jest szybka i efektywna transakcja.

Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie internetowej Awentin lub – jeśli wolisz – skontaktujesz się z nami telefonicznie. Nawet tego samego dnia przedstawimy Ci ofertę cenową. Inaczej mówiąc, zaproponujemy kwotę, za jaką odkupimy Twój lokal. W wycenie uwzględnimy konkretną sytuację Twojej nieruchomości, problemy prawne, stan techniczny oraz lokalizację.

Wycena jest bezpłatna i niezobowiązująca, dzięki czemu możesz spokojnie rozważyć ofertę.

Po akceptacji oferty zakupu rozwiązujemy Twoje problemy, organizujemy formalności, a Ty cieszysz się dodatkową gotówką nawet w ciągu kilku dni. Na każdym etapie wspieramy Cię i odpowiadamy na Twoje pytania.

Czy wiesz, że…
W Awentin jesteśmy gotowi przekazać Ci zadatek jeszcze przed ostateczną finalizacją transakcji u notariusza. Możemy wypłacić Ci go nawet w dniu zgłoszenia nieruchomości do sprzedaży. Pomogliśmy w ten sposób już dziesiątkom klientów!

Inne problematyczne nieruchomości

Problemy prawne to nie jedyne trudności, z jakimi borykają się właściciele nieruchomości. Sprzedaż na wolnym rynku mogą utrudniać także wady techniczne, zły stan lokalu czy zadłużenie.

Nieruchomości w złym stanie technicznym

Mieszkania lub domy w złym stanie technicznym wymagają dużych nakładów finansowych na remonty, co zniechęca potencjalnych kupujących. Przeprowadzenie prac remontowych przed sprzedażą to inwestycja, czas i konieczność zaangażowania. Nie każdy właściciel może sobie na to pozwolić. Skup mieszkań z problemami oferuje wyjście z takiej sytuacji – firmy zajmujące się skupem są gotowe nabyć nieruchomości w każdym stanie technicznym.

Nieruchomości z zadłużeniem

Nieruchomości te mają nieopłacone rachunki, opłaty za media, czynsz czy podatki lub inne zobowiązania finansowe. Odstraszają potencjalnych kupujących, którzy często obawiają się, że po zakupie lokalu pojawią się kolejne, nieujawnione wcześniej długi. Zdarza się, że odsetki od zadłużenia stale rosną, w związku z czym każdy dzień oznacza coraz większe zobowiązania finansowe. Bardzo często pojawia się także problem z komornikiem. W takiej sytuacji powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera dosłownego znaczenia. Szybkość działania skupu nieruchomości bywa wtedy prawdziwym wybawieniem.

Nieruchomości z lokatorem

Nieruchomości, w których mieszka tzw. dziki lokator, mogą stanowić wyzwanie. Jeśli lokator nie płaci czynszu lub zajmuje mieszkanie bez tytułu prawnego, sprzedaż jest znacząco utrudniona. Wielu potencjalnych kupujących prawdopodobnie zniechęci się dodatkowymi problemami prawnymi i ryzykiem długotrwałego procesu eksmisyjnego. Skup nieruchomości ma zaś sprawdzone sposoby, by pozbyć się niechcianych lokatorów.

Skup nieruchomości z problemami za gotówkę – korzyści dla właścicieli

Co zyskasz, gdy zdecydujesz się sprzedać nieruchomość do skupu nieruchomości?

Szybkość transakcji

Jedną z głównych zalet skupu nieruchomości jest szybkość transakcji. Proces ten może zakończyć się w ciągu kilku dni, co jest niezwykle korzystne dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebują natychmiastowej gotówki.

Profesjonalne doradztwo

Firmy skupujące nieruchomości zapewniają profesjonalne doradztwo prawne i techniczne. Pozwala to na rozwiązanie problemów z nieruchomością, które wcześniej wydawały się nie do rozwiązania. Klienci mogą liczyć na indywidualne podejście do każdego przypadku, co umożliwia bezproblemową sprzedaż nieruchomości. 

Brak ukrytych kosztów

Skup nieruchomości z problemami nie wiąże się z dodatkowymi opłatami ani prowizją, której wymagają pośrednicy nieruchomości. Koszty notarialne oraz inne formalności są pokrywane przez firmę skupującą, co sprawia, że cały proces jest najmniej obciążający dla sprzedającego.

Szybkie rozwiązanie dla właścicieli trudnych nieruchomości.

W przypadku sprzedaży nieruchomości z trudną sytuacją prawną lub problemami technicznymi tradycyjny proces może okazać się zbyt czasochłonny i kosztowny. Współpraca z Awentin pozwala uniknąć długotrwałych formalności i trudności, które często towarzyszą sprzedaży na wolnym rynku. 

Jeśli masz nieruchomość, która nie chce się sprzedać , z nami szybko zakończysz to błędne koło.
Oferujemy szybkie i skuteczne rozwiązania, które eliminują dodatkowe problemy i koszty. Zapewniamy także kompleksowe wsparcie oraz uczciwą wycenę nieruchomości.
Nasz skup nieruchomości oferuje:

  • skup mieszkań za gotówkę
  • skup domów za gotówkę
  • skup udziałów w nieruchomościach
Wypełnij formularz, a pomożemy Ci pozbyć się problematycznej nieruchomości raz na zawsze!